Translate

1 sierpnia 2018

Miesiąc sierpa, lwa i cesarza

Czas zacząć sierpień – lato w pełni! Miesiąc upałów i burz (oraz urlopów). Czas obserwacji zjawisk na niebie. Pracy w polu. Miesiąc upamiętniający władców. 






W językach słowiańskich (m.in. polski i czeski) VIII miesiąc roku nosi imię po sierpie, który służył przy żniwach (w tym roku z powodu suszy nawet w górach żniwa zaczęły się już na początku lipca). W starożytności Rzymianie nazywali go (dla nich był to miesiąc szósty - Sextilis) Augustus (łacińską nomenklaturę odziedziczyły wraz z nazwami kolejnych miesięcy aż do grudnia kraje Zachodu). Nazwa ta pochodzi od tytułu, który dziś tłumaczymy jako cesarz. Trzeba też podkreślić, że zodiakalnie sierpniem włada znak Lwa (Leo) – aż do 22 sierpnia. Potem nadchodzi Panna.
Sierpniowi przypisuje się kwiat mieczyka oraz maku. 

Na zdjęciach: 
łany zboża (Pagórek Monarchów w Kamiennej Górze - w tym miejscu stali car Rosji Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III w czasie kampanii przeciwko Napoleonowi w 1813 roku)


maki z Wambierzyc 


Złoty Jeździec, czyli Goldener Reiter w Dreźnie – pomnik Augusta II Mocnego – elektora Saskiego i króla Polski jako cesarza – w zbroi i na koniu


gwieździste letnie niebo (w oczekiwaniu na Perseidy...)


Lew z Książa – posąg lwa z tarczą herbową na Dziedzińcu Honorowym Zamku Książ w Wałbrzychu – tak zwana balustrada z rzeźbami (ich autorem był mistrz... omen nomen August Gottfried Hoffmann z Drezna).



A co moi Czytelnicy najbardziej lubią w 8. miesiącu roku? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz