31 sierpnia 2020

SIERPIEŃ 2020 - podsumowanie

Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!


Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka, URLOP!... ponad 30 nowych postów i aktualizacje archiwalnych wpisów - taki był sierpień. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?

Kolory i konteksty: CZERWONY (wybór ciekawostek + dolnośląskie i sudeckie atrakcje) (GALERIA)

Ognisty, krzykliwy. Trudno przeoczyć ten kolor. Czerwień to ciepła barwa. Jest kolorem krwi, a co za tym idzie – życia, w jego zwierzęcej formie. Symbolizuje energię i ciepło. Jest zarazem ostrzeżeniem i komunikatem. Co więcej, w  niektórych językach jest w ogóle synonimem słowa „kolor”, w innych natomiast określenia „piękny”! Trudno sobie wyobrazić świat bez koloru czerwonego. Także na Dolnym Śląsku znajdziemy piękne przykłady czerwieni oraz miejsca związane w wyjątkowy sposób z tym kolorem. 




Zapraszam do lektury kolejnego tekstu na temat barw. Wpis wzbogacony jest ponad setką zdjęć! W tym czerwone kwiaty, skały i minerały, jeziorka, strumienie, zabytki i miejscowości z czerwienią w nazwie, szlaki i atrakcje turystyczne, postaci związane z kolorem czerwonym oraz legendy i zjawiska. 

30 sierpnia 2020

Autorka Frankensteina, grabarze z Ząbkowic Śląskich, czyli Mary Shelley i śląskie konteksty

O związkach Dolnego Śląska, Sudetów i mieszkańców regionu z literaturą, w tym z dreszczowcami i horrorami pisałem już w kilku artykułach, m.in. na przykładzie opowieści o wampirach, Jeźdźcu bez głowy czy Gabinecie doktora Caligari. Także słynny Frankenstein i jego autorka mają powiązania z śląskimi wydarzeniami i Ślązakami.



Czy potworne ząbkowickie wydarzenia z początku XVII wieku były dla młodej pisarki inspiracją do stworzenia kultowego dzieła?

Pożegnanie lata – pieśniarska perła Straussa i Hessego (+ śląskie konteksty, GALERIA i muzyka)

Tekst tej pieśni stworzył literacki noblista, wielbiciel śląskiego poety, obserwując wrześniowy ogród. Wiele lat później z jego utworu skorzystał sędziwy romantyk, muzyk, który gościł u szczytu kariery na Dolnym Śląsku. Również we wrześniu, zainspirowany urokiem późnego lata i bram jesieni, skomponował muzykę do słów wielkiego literata. Nie dożył premiery. Zmarł rok później... we wrześniu. 



Cztery pieśni, zwane ostatnimi („Vier letzte Lieder”), łącznie z „Wrześniem” wykonali wybitni muzycy. Prapremiera, która odbyła się w 1950 roku, związana jest z światowej sławy dyrygentem, uczniem Dolnoślązaka, oraz gwiazdą opery, która robiła międzynarodową karierę pod skrzydłami nauczyciela z Wrocławia. To wciąż jedna z najpopularniejszych kompozycji w literaturze pieśniarskiej. 

29 sierpnia 2020

Zamek Książ – od podziemi, przez bogate wnętrza po tarasy i ogrody (+ wystawy i wydarzenia) (GALERIA)

Zamek Książ jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski. Zabytek w Wałbrzychu zaskakuje rozmiarem – to jedna z największych tego typu budowli w kraju, niezwykłą historią, jak również szeroką ofertą podkreślającą zróżnicowane walory zamku – jego bogate wnętrza, piękne otoczenie. Znakomity potencjał uzupełniają cykliczne wydarzenia. 



Zapraszam na wyprawę – mój subiektywny wybór atrakcji zamku z galerią zdjęć. Będzie to spacer po dziedzińcach, wnętrzach, tarasach i ogrodach oraz podziemiach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: antyki, malowidła, kwiaty, dzieła sztuki, pamiątki historyczne, tajemnicze tunele. To spotkanie z historią sięgającą czasów Piastów (Bolko II w XIV wieku rozbudował zamek i uczynił z niego strategiczne miejsce w swoim księstwie) aż po sensacyjne wydarzenia II wojny światowej. 

28 sierpnia 2020

Łabędzi rycerz i Śląsk (Lohengrin Wagnera i kilka śląskich smaczków)

Śpiewak z Sudetów, wrocławska premiera zanim dzieło obejrzał sam twórca, słynny wykonawca Lohengrina i jego wrocławski ślub z Elsą, nominacja do Grammy dla Lohengrina ze Śląska. Te i inne ciekawostki na temat dzieła, które miało premierę w 1850 roku w dniu rocznicy urodzin samego Goethego. 

27 sierpnia 2020

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: Antykomania


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (zabytkowy gmach główny): wystawa czasowa "ANTYKOMANIA. Dziewiętnastowieczne kolekcje starożytności”

na temat wystawy i muzeum:

na zdjęciach: wystawa (eksponaty), budynek muzeum i detale architektoniczne

galerie z muzeum UWr na blogu (+ inne obiekty uniwersytetu jak Ogród Botaniczny):

polecam również:

oraz posty z tagiem #muzeum 

Sudecki Trafalgar - z widokiem na dolinę Bobru


Trafalgar to punkt widokowy znajdujący się w Borowym Jarze
Dolina Bobru, Jelenia Góra, szlak Ścieżka Poetów w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

podejście z Jeleniej Góry (można również szlakiem z Siedlęcina z Perły Zachodu)

Dolina Bobru na blogu: TUTAJ

polecam również:

Już ponad 370 000 odwiedzin bloga!


Na blogu, który prowadzę od 2011 roku, jest już ponad 2600 postów, w tym około pół tysiąca artykułów do poczytania wzbogaconych o zdjęcia i multimedia, do tego fotorelacje z moich wypraw w różne piękne i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, Sudetach, polsko-czeskim i polsko-niemieckim pograniczu i nie tylko (ponad 1200!).

Pod koniec sierpnia 2020 roku licznik odwiedzin pokazał wartość przekraczającą 370 000. 

Zachęcam do lektury i śledzenia bloga oraz blogowych mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera, gdzie umieszczam linki do nowych wpisów oraz wpisy rocznicowe i wspomnieniowe. 

Dziękuję za odwiedziny, szczególnie za polubienia, komentarze i udostępnienia moich postów. Wasze zainteresowanie jest dla mnie najlepszą motywacją do dalszych poszukiwań i dzielenia się nimi. Przypomnę, że blog jest zupełnie autorski, hobbystyczny i niekomercyjny.

Przy okazji przypominam o mojej wciąż aktualnej prośbie: zachęcam Was do zmiany sposobu obserwowania strony. Facebook majstruje przy wyświetlaniach fanpage'ów, ograniczając ich zasięg. Można to łatwo zmienić. Dzięki temu nie ominą Was posty. To nic nie kosztuje, a może zrobić wiele dobrego. 

Polubienia, komentarze i udostępnienia też są dla mnie bardzo miłym gestem! :)

Dziękuję bardzo! 


 

25 sierpnia 2020

Nietzsche i młyn Eichendorffa na Śląsku – wyjątkowa pieśń z muzyką filozofa i słowami śląskiego geniusza liryki

Nieszczęśliwie zakochani są niewyczerpalnym źródłem inspiracji artystycznych. Ciekawym utworem jest dzieło, które powstało na skutek fascynacji młodego Nietzschego twórczością wielkiego śląskiego poety. 


24 sierpnia 2020

Od gór po morze – czyli po urlopie (GALERIA)

Mój tegoroczny wakacyjny wypoczynek różnił się pod wieloma względami od poprzedniego. Tym razem - ukłon w kierunku wielbicieli Welthellsicht - nie był związany z przerwą w blogowaniu. Nie opuściłem Was na długo i praktycznie nie dało się zauważyć różnicy, tj. obyło się bez przerwy w nowych postach. To nie koniec różnic - ale o tym niżej. Podobny jest jednak efekt: przywiozłem ze sobą setki zdjęć z pięknych i ciekawych miejsc i mam zamiar się nimi z Wami podzielić! Jak zwykle moje galerie i posty będą ukazywały się w najbliższych tygodniach. 



Zapraszam na skrót z wrażeń związanych z moim wakacyjnym podróżowaniem w 2020 roku. 

23 sierpnia 2020

Zachód na Szczelińcu Wielkim - Sudety skąpane w złocie (GALERIA + mapa)


"Szczeliniec Wielki (w XIX w. również Siennica, po 1945 Strzaskany i Spękany, Stołowiec, niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów" (Wikipedia)

Dwór w Ślęzy "Zamek Topacz" (GALERIA)


"Dwór w Ślęzy – wybudowany w Ślęzy w XIV-XV w., przebudowywany w 1618 (dobudowa części renesansowej), 1857-89. Jako pierwsza powstała otoczona fosą wieża warowna, w XV w. podwyższona o jedną kondygnację. Obiekt jest częścią zespołu dworskiego w skład którego wchodzi jeszcze park z pierwszej poł. XVII w., zmiany w poł. XIX w. oraz oficyna z drugiej poł. XVIII w.
Obiekt przetrwał bez uszczerbku II wojnę światową. Od 2011 dwór jako Zamek Topacz pełni funkcje hotelowe; w przyległych budynkach urządzono muzeum motoryzacji z dwustoma eksponatami" (Wikipedia)

na zdjęciach: dwór z zewnątrz, park z stawem, oficyna z zabytkami techniki 

21 sierpnia 2020

Sopocka plaża - rankiem i wieczorem


Plaża w Sopocie - sierpień, ranek i wieczór

DEBIUT morza na blogu! 

część z relacji urlopowej 2020 

"Sopot (kaszub. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, między Gdańskiem a Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto, w obrębie aglomeracji trójmiejskiej" (Wikipedia)

więcej postów z Sopotu wkrótce 
welthellsicht.blogspot.com

#woda na blogu:

Skarb Wałbrzycha i Dolnego Śląska: Zamek Książ, cz. II (2 z 3)


"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu)" (Wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach: wnętrza (sale, wystawy, makiety, dzieła sztuki)

O zamku na blogu:

polecam również:

Bielawa z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP (GLAERIA)


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Jest to budowla trójnawowa, na planie krzyża, o wysokości wieży 101 metrów.

7. miejsce pod względem wysokości w Polce (2. na Dolnym Śląsku, za katedrą w Świdnicy)

widoki na miasto oraz Góry Sowie i Masyw Ślęży

17 sierpnia 2020

Iwan w Bukowcu - czyli Sudety w sztuce (GALERIA)


Relacja z wystawy prac wybitnego sudeckiego pejzażysty! 

Jelenia Góra - Ścieżka Poetów (GALERIA + ciekawostki)

 


historyczna trasa przez przez Borowy Jar i górę Siodło, czyli dawna Ścieżka Poetów, której tradycje sięgają XVIII wieku.

Z tym miejscem związana jest poezja Daniela Stoppe (17 listopada 1697 - 12 lipca 1747), o którym piszę: TUTAJ TUTAJ 

oraz kawa: TUTAJ (jedna z najstarszych kawiarni na Śląsku!)

obok przebiega malownicza trasa przez Dolinę Bobru: zobacz TUTAJ 

Filmowy Dolny Śląsk: Mieroszów i „Gruby”

W 2020 roku w niewielkim Mieroszowie w Górach Kamiennych powstał skwer im Grubego. Zaułek niedaleko rynku zdobi mural z scenami z polskiego powojennego miniserialu, który kręcony był w Mieroszowie.


14 sierpnia 2020

„1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, cz. II (GALERIA)


„1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia (MMW) – miejska instytucja kultury. Muzeum posiada kilka oddziałów
"19 kwietnia 2009 roku po wieloletniej przebudowie otwarto nowy oddział w dawnym Pałacu Królów Pruskich lub Pałac Królewski (wcześniejszym Pałacu Spätgena) przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 (dyrekcja pozostaje w Sukiennicach). Główną część ekspozycji stanowi wystawa „1000 lat Wrocławia”, która prezentuje dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów, m. in. ze zbiorów własnych muzeum, zasobów prywatnych kolekcjonerów, muzeów regionalnych całej Polski, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Biblioteki Uniwersyteckiej UWr." (Wikipedia )

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, cz. III


"Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie – prywatne muzeum z siedzibą w Szklarskiej Porębie (jedno z dwóch tego typu muzeów w Szklarskiej Porębie, obok Muzeum Ziemi "Juna"). Placówka jest przedsięwzięciem rodziny Sokołowskich. Muzeum powstało w 1993 roku. W swej ekspozycji posiada skamieniałości dinozaurów i innych zwierząt kopalnych (m.in. trylobitów), a także „Las Karboński” – skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon i stromatolity. Na bogatą kolekcję minerałów i skał składają się m.in. kalcyty i stalaktyty z Wojcieszowa, rudy metali z Trepczy i Cavnik oraz okazy z terenów Karkonoszy i Gór Izerskich, a także meteoryt Gibeon." (wikipedia)

pozostałe części: TUTAJ 

oficjalna strona:

siedzibą muzeum jest zabytkowa Willa Helena

na zdjęciach: zbiory muzeum

polecam również inne posty na blogu:

Z lasów, pól, ogrodów i parków – zioła i skarby natury oraz ich obecność w kulturze (ciekawostki)

Rośliny oraz grzyby stanowią ozdobę, pokarm, budulec oraz lek i broń! Ich właściwości są wykorzystywane od wieków. Wiele z nich z uwagi na niezwykłą rolę tych organizmów żywych stało się też symbolami. Pojawiają się w malarstwie, rzeźbie, sztuce użytkowej, muzyce, literaturze, heraldyce, a nawet w magii czy religii. 


Na blogu jest już ponad 20 postów, w których opisuję rozmaite rośliny oraz grzyby. To mój wybór fascynujących przykładów, które mają również związek z przyrodą oraz kulturą i historią Dolnego Śląska i Sudetów. 

13 sierpnia 2020

11 sierpnia 2020

na upały: Vodní nádrž Rozkoš (Jezioro Rozkoš)


"Jezioro Rozkoš (czes. Vodní nádrž Rozkoš) – sztuczne jezioro w północnej części Czech, w pobliżu miasta Česká Skalice" (wikipedia)

7 sierpnia 2020

Złoty trunek na Dolnym Śląsku i w Sudetach – kilka piwnych i piwowarskich zabytków i ciekawostek (GALERIA)

Na Dolnym Śląsku nie brakuje piwnych kontekstów. Zapraszam na "degustację" kilku historycznych i turystycznych kąsków związanych z produkcją i konsumpcją piwa. Będzie niezwykła pijalnia, browary, muzea, Wojna Piwa i Karczma Piwna. Sprawdzimy też, co wspólnego z Oktoberfest ma Dolina Pałaców i Ogrodów. 



25 maja obchodzi się Dzień Piwowara, zaś w I piątek sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. To tylko dwa z wielu innych piwnych świąt i okazji. Najsłynniejszym jest przecież i tak Oktoberfest organizowany na przełomie września i października, kojarzony głównie z Bawarią. 

Grób polskiego generała w Wałbrzychu (niezwykły kuracjusz z Szczawna-Zdroju)

W 2020 roku minęła 200. rocznica śmierci  Józefa Benedykta Łączyńskiego, żołnierza Kościuszki i Napoleona oraz brata słynnej Pani Walewskiej. 


6 sierpnia 2020

5 sierpnia 2020

Kamienna Góra (Góry Bystrzyckie) - kierując się sercem: widoki i jagody!

"Kamienna Góra (niem. Steinberg, 704 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich nad Przełęczą Sokołowską w okolicy wsi Pokrzywno koło Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Polanicę-Zdrój" (wikipedia)

szlak sercowy z Polanicy na punkt widokowy, panoramy z punktu widokowego

polecam również:

4 sierpnia 2020

Spacer po Chełmsku Śląskim, czyli szkatułka z tkackimi i cysterskimi skarbami (GALERIA)


"Chełmsko Śląskie (przed 1945 niem. Schömberg) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Chełmsko Śląskie uzyskało lokację miejską w 1289 roku, zdegradowane w 1945 roku" (wikipedia)

Ponad 360 000 odsłon, ponad 4 000 obserwatorów


Moi Drodzy!

ostatnie dni to czas przekraczania kolejnych progów:

360 000 odwiedzin bloga
4000 obserwatorów na FB

zapraszam do polubienia i obserwowania mojego fanpage

Przy okazji przypominam o mojej wciąż aktualnej prośbie: zachęcam Was do zmiany sposobu obserwowania strony. Facebook majstruje przy wyświetlaniach fanpage'ów, ograniczając ich zasięg. Można to łatwo zmienić. Dzięki temu nie ominą Was posty. To nic nie kosztuje, a może zrobić wiele dobrego. Jak to zrobić? 



Polubienia, komentarze i udostępnienia też są dla mnie bardzo miłym gestem! :)

Dziękuję bardzo! 

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XVIII) - przegląd najpopularniejszych artykułów

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 18.)


Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.

2 sierpnia 2020

Park Krajobrazowy Doliny Bobru: Borowy Jar



"Park Krajobrazowy Doliny Bobru – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim położony na terenie gmin Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń." (wikipedia)

Spacer Borowym Jarem z Jeleniej Góry do Perły Zachodu i z powrotem (szlaki: żółty i zielony)

polecam również:

Sarny - piękne miejsce, piękna muzyka - pałac i życie kulturalne (GALERIA)

Ostatniego dnia lipca miałem okazję wysłuchać pięknego koncertu w wyjątkowym miejscu. Zamek Sarny to budowla, którą pokazywałem Wam już wiele razy. Dlaczego? Ponieważ fascynuje na wielu poziomach. Dzięki zaangażowaniu ludzi z pasją obiekt podnosi się z ruiny. Wspaniały zabytek nie tylko odzyskuje dawny blask, ale też już od kilku sezonów jest miejscem, w którym można delektować się np. sztuką dźwięku. 


1 sierpnia 2020

Blogowe kalendarium: SIERPIEŃ

Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu. 



Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe + propozycje na sierpniowe weekendy. Zapraszam!