25 sierpnia 2020

Nietzsche i młyn Eichendorffa na Śląsku – wyjątkowa pieśń z muzyką filozofa i słowami śląskiego geniusza liryki

Nieszczęśliwie zakochani są niewyczerpalnym źródłem inspiracji artystycznych. Ciekawym utworem jest dzieło, które powstało na skutek fascynacji młodego Nietzschego twórczością wielkiego śląskiego poety. 



O muzycznych inspiracjach poezją Eichendorffa pisałem już na przykładzie jego pieśni „Im Abendrot. Na blogu wspominałem też o kontaktach Nietzschego z mieszkańcami Dolnego Śląska. W tym wpisie mała perełka wiązana z aktywnością artystyczną twórcy „Zaratustry” i ogromnym wpływem jaki wywiera od początku liryka autora „Z życia nicponia”.


Przypomnę, że Joseph von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach, a zmarł 26 listopada 1857 roku  w Nysie. Był też związany m.in. z Raciborzem, Wrocławiem i czeskim Śląskiem, a dokładnie z Javornikiem, gdzie przebywał na dworze księcia biskupa wrocławskiego. Uznawany jest za jednego z największych poetów niemieckiego romantyzmu. Jego wiersze są niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla muzyków i innych literatów od niemal 200 lat.


pomnik Eichendorffa we Wrocławiu 


ławeczka Eichendorffa w Javorniku 


pomnik Eichendorffa we Wrocławiu 


tablica we Wrocławiu 


pomnik Eichendorffa w Nysie 


grób Eichendorffa w Nysie 



Brzeźnica to śląska wieś, która w latach 1939 – 1945 nazywała się Eichendorffmūhl (1938-1945) - młyn Eichendorffa. Znajduje się tam zabytkowy młyn wodny, związany z życiem i twórczością mistrza liryki. Nieszczęśliwie zakochany pisarz upamiętnił ten obiekt w swoim wierszu „Das zerbrochene Ringlein” (Złamany pierścionek). Poemat składający się z 5 strof został opublikowany w 1813 roku. Opowiada o uczuciach podmiotu lirycznego, który został zdradzony przez ukochaną. W tle pojawia się motyw koła młyńskiego. Utwór szybko spodobał się muzykom. Krótko po publikacji pieśń zasłynęła jako "In einem kühlen Grunde" (W chłodnej dolinie).




Anthologie aus den Werken von Joseph von Eichendorff, Google Books

W 1863 roku, 6 lat po śmierci Eichendorffa, po ten tekst sięgnął Fryderyk Nietzsche! Urodzony 15 października 1844 roku w Röcken początkujący myśliciel miał wówczas 18 lat. Był wielbicielem Wagnera, który w tym czasie podróżował po Europie, w tym koncertował na Dolnym Śląsku w Lwówku i Wrocławiu (do osobistego spotkania dwóch wielkich osobowości doszło trzy lata później w 1866 roku, co zaważyło na losach Nietzschego).


młody Nietzsche, wolne media, wikimedia.org 


Młody filozof napisał ciekawą kompozycję, rodzaj melodramatu na głos recytujący i fortepian. Utwór jest do dziś wykonywany. Został nagrany przez prawdziwych mistrzów wokalu oraz bywa prezentowany na koncertach. Nietzsche zmarł  25 sierpnia 1900 roku w Weimarze.


Nietzsche: Das zerbrochene Ringlein · Dietrich Fischer-Dieskau · Aribert Reimann (YouTube)



wersja na fortepian solo (YouTube)


post opublikowany z okazji 120. rocznicy śmierci Nietzschego.

Polecam również posty oznaczone tagami:
#muzyka
#poezja
#Nietzsche
#Eichendorff


Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :).


****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 4000 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz