2 sierpnia 2020

Sarny - piękne miejsce, piękna muzyka - pałac i życie kulturalne (GALERIA)

Ostatniego dnia lipca miałem okazję wysłuchać pięknego koncertu w wyjątkowym miejscu. Zamek Sarny to budowla, którą pokazywałem Wam już wiele razy. Dlaczego? Ponieważ fascynuje na wielu poziomach. Dzięki zaangażowaniu ludzi z pasją obiekt podnosi się z ruiny. Wspaniały zabytek nie tylko odzyskuje dawny blask, ale też już od kilku sezonów jest miejscem, w którym można delektować się np. sztuką dźwięku. 



W Sarnach goszczą artyści wysokiej klasy. Publiczność wielokrotnie mogła tam wysłuchać kompozycji wielkich twórców, szczególnie muzyki dawnej: baroku, ale i klasyków. W repertuarze kilku koncertów, w których miałem przyjemność uczestniczyć, znajdowały się kompozycje znane, prawdziwe koncertowe hity, ale i perełki zapomniane, przywracane melomanom przez muzyków zafascynowanych światem minionych epok. 

31 lipca 2020 roku w sali zamku odbył się koncert finałowy Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej. Była to piąta edycja tego spotkania. Muzycy: instrumentaliści oraz wokaliści, zaprezentowali w trudnych warunkach związanych z ograniczeniami epidemiologicznymi niezwykłe kompozycje, które łączył wątek kruchości życia oraz ludzkich wysiłków w walce z losem. Zabrzmiały m.in. niesamowite dźwiękowe cuda XVII-wiecznych geniuszy (w tym fragmenty oper). Napisali je m.in.: Zieliński, Bach, Dowland, Purcell, Praetorius, Schein... ale i Buxtehude czy Schütz, o których twórczości i związkach z Dolnym Śląskiem pisałem na blog.



Surowość remontowanych wnętrz, które omal nie przepadły, niezwykle kontrastowała z barokową finezją wirtuozowskich kompozycji. Publiczność mogła poczuć się dopieszczona niezwykłymi aranżacjami, jak i wirtuozerią artystów, którzy nie tylko w zachwycający sposób pokonywali trudności dawnych partytur najeżonych ornamentami, ale nawet improwizowali, prezentując nie mniej wyszukane ozdobniki. Magia baroku była wyczuwalna w powietrzu....

Organizatorami festiwalu było Stowarzyszenie Musica Humana oraz Fundacja Odbudowy Dworu Sarny



(fragment koncertu: za: Zamek Sarny : Schloss Scharfeneck
aria: Lament Dydony z opery Henry'ego Purcella "Dydona i Eneasz")

W Sarnach odbywają się również wydarzenia literackie (w tym festiwal Góry Literatury związany z noblistką Olgą Tokarczuk) oraz wystawy malarstwa, rzeźby czy fotografii, a także artystyczne performance. 

Więcej informacji o działalności zamku, koncertach na oficjalnym profilu: https://www.facebook.com/zameksarny/ oraz https://www.facebook.com/scharfeneck

Blogowe galerie z zamku TUTAJ 

Posty związane z kompozytorami:
Ojciec Amadeusza i śląscy artyści (Leopold Mozart i wielki poeta ze Strzegomia oraz tajemniczy kompozytor Ślązak) - wspominam tam koncert z 9 września 2017 roku. W Sarnach zabrzmiały wówczas kompozycje Mozarta i Schoberta. Zagrał je wspólnie z muzykami Arte Dei Suonatori Martin Gester, sławny klawesynista.

P.S. 
W Sarnach skosztować możecie też pysznej kawy i deserów! Klimatyczna kawiarenka w budynku bramy zachęca do zostania chwilę dłużej... delektując się pysznościami, możecie też przeczytać mój wpis:









Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :)

Znalazłeś/aś błąd, chcesz o coś zapytać? - wyślij komentarz lub wiadomość. 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 3900 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz