7 sierpnia 2020

Grób polskiego generała w Wałbrzychu (niezwykły kuracjusz z Szczawna-Zdroju)

W 2020 roku minęła 200. rocznica śmierci  Józefa Benedykta Łączyńskiego, żołnierza Kościuszki i Napoleona oraz brata słynnej Pani Walewskiej. 



Przy kościele św. Anny w Wałbrzychu (Szczawienko), obok  płyt nagrobnych i epitafiów śląskiej szlachty, znaleźć można stary grób. Wyjątkowy -  polski. To miejsce spoczynku Józefa Benedykta Łączyńskiego – generała brygady Księstwa Warszawskiego
Siostrą generała była słynna Pani Walewska, czyli Maria z Łączyńskich Walewska, metresa cesarza Napoleona Bonaparte. Guwernerem w rodzinie Łączyńskich był... Mikołaj Chopin, ojciec Fryderyka
Józef Benedykt Łączyński był żołnierzem Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Legionów Polskich, związanym z korpusem Jana Henryka Dąbrowskiego. Uczestniczył też w wojnach napoleońskich. Schorowany usiłował kurować się w śląskim kurorcie. 
Zmarł 7 sierpnia 1820 w Salzbrunn, czyli Szczawnie-Zdroju

W 2020 roku, w ramach projektu Ocalamy, dolnośląski grób generała związanego z Dąbrowskim z Hymnu RP został dekorowany Insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy”
W XIX wieku w wówczas niemieckim Szczawnie przebywało na leczeniu wielu Polaków. Kuracjuszami i gośćmi byli m.in. Henryk Wieniawski czy Zygmunt Krasiński. Z wód korzystały też: Narcyza Żmichowska oraz Barbara z Chłapowskich Dąbrowska, żona generała Dąbrowskiego. 

Zapraszam również:



******

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
***
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 4000 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

1 komentarz:

  1. Często zaglądam tu jednak po raz pierwszy napiszę komentarz do bardzo ciekawie prowadzonego bloga,są tematy na które mogła bym rozmawiać , ale sporo jest TU właśnie ciekawostek i zdjęć z opisami i to cenię najbardziej w ludziach z pasją bo właśnie Pana pasję do historii widać .

    OdpowiedzUsuń