Translate

30 kwietnia 2024

26 kwietnia 2024

Sztukaterie i stiuki – kunsztowny świat zdobień zabytków dolnośląskich (GALERIA)

Ściany i sklepienia wielu budowli, szczególnie renesansowych i barokowych, ozdobione są gipsowymi girlandami, amorkami, rozmaitymi ornamentami i przedstawieniami postaciowymi. Kunsztowne dekoracje stiukowe sprawiły, że wnętrza zyskały przestrzenne, płaskorzeźbione motywy, przypominające biały bądź barwny marmur. Zachowane do dziś sztukaterie świadczą o wielkim artyzmie i niezwykłym rzemiośle dawnych sztukaterów! Zdobią one pałace, kościoły, zamki, kamienice. Na Dolnym Śląsku możemy podziwiać wiele miejsc, które szczycą się wspaniałymi sztukateriami. 


Zapraszam do kolejnego subiektywnego przeglądu atrakcji w moim opracowaniu. To tematyczne zestawienie, w którym znajdziecie kilkadziesiąt miejsc na mapie województwa dolnośląskiego i historycznego Dolnego Śląska. Wpis ilustruje ponad 150 zdjęć, które wykonałem, zwiedzając wspomniane atrakcje. 

Walka wiosny z zimą - Szklarska Poręba (GALERIA)


Kiedy wyjątkowo ciepłą, wczesną wiosnę, zakłóci nagła fala mrozów... 

25 kwietnia 2024

Sanatorium Römplera (obecnie Biały Orzeł) w Sokołowsku (GALERIA)


Jedno z historycznych sanatoriów w Sokołowsku w Sudetach. Obiekt wiąż pełni funkcję medyczno-opiekuńczą. 

Sklepienia, sufity dolnośląskie – gdzie warto spojrzeć w górę? (GALERIA)

Stropy budowli ponad naszymi głowami nie musza być nudne. Wiedziano o tym od dawna. Rozmaite sposoby i techniki konstruowania oraz dekorowania sklepień i sufitów sprawiają, że warto zwiedzać zabytki także dla tego, pod czym przechodzimy! Malowidła, sztukaterie, sgraffita i mozaiki, kunsztowne belki. 


Wybrałem niemal 100 obiektów, w których warto zwrócić uwagę na sufity i sklepienia. Zapraszam do galerii z opisanymi zdjęciami (w linkach moje relacje na blogu, zawierające wybór zdjęć z danego miejsca, informacje, ciekawostki oraz dane lokalizacyjne – mapy/znaczniki czy dane kontaktowe – oficjalne strony). 

14 kwietnia 2024

XXXVII Mała Wielkanoc w Lubawce - byłem jurorem dolnośląskiego Konkursu Tradycyjnych Potraw Wielkanocnych (GALERIA)


W niedzielę 14 kwietnia 2024 roku miałem przyjemność pracować w jury konkursu Mała Wielkanoc. To wspaniałe dolnośląskie wydarzenie, organizowane od prawie 40 lat! Poznałem wiele twórczych, utalentowanych, pracowitych i kapitalnych osób. Wielkie brawa dla ludowych artystów, artystek, twórców rękodzieła, wytwórców domowych wyrobów!

13 kwietnia 2024

Czekoladowe spotkanie w Czarnym Borze


W piątek 12 kwietnia 2024 roku w Światowym Dniu Czekolady gościłem ponownie w Czarnym Borze na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem tematem spotkania była moja prezentacja „Czekolada, wieloryb, mumia i alchemia – czyli tajemnice apteki w Kamiennej Górze"

12 kwietnia 2024

Boska Komedia i Dante - dolnośląskie konteksty literackie i artystyczne oraz recepcja dzieła (GALERIA i wybór ciekawostek)

Wielkie literackie dzieło końca średniowiecza i interesujące konteksty dolnośląskie! 


O tym nie uczą w szkołach. Zapraszam.  

Z NIEUDOSTĘPNIONEJ wieży Kościoła Łaski w Kamiennej Górze (GALERIA)


Miałem niezwykłe szczęście i dzięki pomocy osób obsługujących parafię pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, mogłem wejść na wieżę barokowego Kościoła Łaski. To jeden z 4 tego typu ocalonych zabytków Śląska! Wejście było ekstremalne. 

11 kwietnia 2024

Bach w Cieplicach i Wrocławiu! Niezwykła historia portretu mistrza


 Jeden z najważniejszych muzyków w dziejach i jego portret. Najwierniejszy z wizerunków Bacha przez około 100 lat był przechowywany na Dolnym Śląsku. Dziś jest ozdobą sali wystawienniczej w Archiwum Bachowskim w Lipsku. Portret wywieziony tuż przed wybuchem II wojny światowej z Cieplic (Warmbrunn) do Anglii był inspiracją dla młodego Gardinera, jednego z najważniejszych interpretatorów muzyki baroku w naszych czasach!  

Adonisowy gaj w Kamiennej Górze - wiosenna szata dawnego cmentarza ewangelickiego (GALERIA)


Morze zawilców wśród drzew. To park, który powstał w miejscu dawnego cmentarza. Wiosną to miejsce jest niezwykle urokliwe i pełne życia – obfituje w kwiatowe zwiastuny eksplozji wegetacji. 

Klasycystyczne malowidła w kamienicy kupieckiej - loży masońskiej w Kamiennej Górze (GALERIA)


Zabytek z XVIII wieku skrywa wiele pięknych detali! 

10 kwietnia 2024

Pałace Dolnego Śląska - wybór (GALERIA)

Pałace są pamiątką po czasach arystokracji. Wspaniałe rezydencje Dolnego  Śląska budowane były głownie przez szlacheckie rody zamieszkujące region. W wystawnych siedzibach zamieszkiwali zamożni właściciele ziemscy, politycy, wojskowi, ale też duchowni, a później również wpływowi kupcy i przemysłowcy. Zachowane do dziś pałace służą jako atrakcje turystyczne (muzea, zabytki udostępnione zwiedzającym), a także obiekty użyteczności publicznej (szkoły, urzędy itd) oraz hotele. Wiele z nich reprezentuje ciekawą architekturę, niektóre mogą pochwalić się również interesującym wyposażeniem. Nawet zrujnowane pałace stanowią atrakcję - część z nich, jako trwałe ruiny, udostępniona jest amatorom turystyki. 



Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu wybranych pałaców z województwa dolnośląskiego i historycznego regionu Dolnego Śląska. Kilkadziesiąt obiektów!  To niektóre zabytkowe rezydencje. Post będę aktualizował.