Translate

18 kwietnia 2024

Kawiarenka św. Jadwigi we Wrocławiu (GALERIA)


Kawiarnia w miejscu, w którym rezydowali śląscy Piastowie w średniowieczu! 

Te mury pamiętają czasy św. Jadwigi! 






Klimatyczna kawiarenka znajduje się w Domu Notre Dame przy ul. św. Marcina 12 na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Część reprezentacyjna mieści się w tzw. komnacie św. Jadwigi. Według przekazów była to komnata z ozdobnymi arkadami, zamieszkiwana przez znaną świętą, patronkę Śląska. Miejsce jest częścią reliktu Zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim. 





"Zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu – dawna rezydencja wrocławskich kasztelanów, a później piastowskich książąt dzielnicowych na zachodnim skraju Ostrowa Tumskiego. Z murowanego zamku z XII i XIII wieku, który powstał w miejscu istniejącego od X wieku grodu, zachowały się tylko mocno zniekształcony kościół św. Marcina oraz nieliczne fragmenty w obrębie innych budynków lub pod poziomem terenu. Dawny zamek zajmował obszar po obu stronach współcześnie istniejącej ulicy św. Marcina między Odrą, ulicą Świętokrzyską i budynkami ul. św. Marcina 10 i 12. Następcy Henryka IV nie rezydowali już na zamku na Ostrowie. W latach 1329–1335 teren został użyczony kapitule kolegiaty św. Krzyża na cele mieszkalne. Mury głównego korpusu dawnego gotyckiego palatium, pierwotnie dwu- lub trzykondygnacyjnego, zachowały się do wysokości pierwszego (a częściowo drugiego) piętra jako piwnica i parter obecnego budynku ul. św. Marcina nr 12. Na terenie Domu Notre Dame znajdują się relikty zamku, a w piwnicy została udostępniona do zwiedzania ścieżka edukacyjna dotycząca pierwszych założeń piastowskich we Wrocławiu" (za: Wikipedia) 





strona oficjalna: 






polecam również:



*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz