Translate

30 kwietnia 2024

Cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy (GALERIA)


Zabytkowy cmentarz z XVII wieku. Przez 300 lat był miejscem, w którym chowano ewangelików z Świdnicy. Zachowało się wiele zabytkowych epitafiów i nagrobków. 

Nekropolia otacza zabytek wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. 

To miejsce, w którym historia styka się z metafizyką. 










"Świdnica (łac. Svidnica, niem. Schweidnitz, cz. Svídnice) – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu świdnickiego. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Świdnica wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. [...]" 

"[...] Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy – największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO" (za: Wikipedia) 












"Przy Kościele Pokoju znajduje się zabytkowy cmentarz. Pierwszy pogrzeb odbył się na nim w 1652 r. lub 1654 r., a ostatni w 1957 r., kiedy pochowano proboszcza Herberta Rutza. Do cmentarza, porośniętego lipami, prowadziło siedem bram. Najważniejsze wejście, główne, z ul. Kościelnej pochodzi z 1730 r. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 3,3 ha. Najstarsze odnowione tablice nagrobne stoją przy zewnętrznych ścianach kościoła. Przemieszczono je tu w  1852 r. w  miejsce innych użytych do wyłożenia podłogi w  kościele. Cmentarz prawie w  całości otaczały budynki mieszkalne. W  XIX w. był ulubionym miejscem spacerów. Najwięcej zachowanych nagrobków pochodzi z XIX w. i początku XX w." (za: "CMENTARZE W ŚWIDNICY", w: um.swidnica.pl). 








polecam: 

"Tajemnice cmentarza przy Kościele Pokoju w Świdnicy" - cykl artykułów - Świdnicki Portal Historyczny:

moja relacja z Kościoła Pokoju w Świdnicy: 









mapa/lokalizacja: 


strona oficjalna Kościoła Pokoju: 










polecam również na blogu: 

















*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz