Wampir to kultowa postać opowieści grozy. Najbardziej znane są liczne adaptacje klasycznego Drakuli z końca XIX wieku. Popularne stają się też zupełnie nowe, uwspółcześnione wersje wampirów. Nieco mniej znany, ale kultowy jest też wampir Nosferatu. Z kolei epokowym operowym wampirem jest Ruthwen. Specjalnie z okazji święta grozy – muzyczne wampiry z początku XIX i XX wieku w twórczości kompozytorów związanych z Dolnym Śląskiem i Łużycami.
Ciekawostka kulturowa na Halloween i nie tylko.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
31 października 2019
Październik 2019 - "Na bogato" - podsumowanie
Czas podsumować kolejny udany miesiąc. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie. Tak było!
Październik na blogu to nieco ponad 60 nowych postów. Zapraszam do przeglądania krótkiego podsumowania kolejnego miesiąca z Welthellsicht.
Październik na blogu to nieco ponad 60 nowych postów. Zapraszam do przeglądania krótkiego podsumowania kolejnego miesiąca z Welthellsicht.
Nowa Ruda - Góra Świętej Anny jesienią (GALERIA)
"Góra Świętej Anny (na niektórych mapach również Góra Anny, 647 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest w południowej części Nowej Rudy. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa z 1911 roku" (wikipedia)
Skarpeta czy kasa? - na Dzień Oszczędzania
Światowy Dzień Oszczędzania (The World Savings Day)
Został zainicjowany 31 października 1924 roku (w 2019 minęła 95. rocznica) podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych (1st International Savings Bank Congress) w Mediolanie.
O zachodzie słońca - sudeckie impresje (GALERIA) + poezja i muzyka mistrzów
Czasami nasza dzienna gwiazda znika za linią horyzontu, malując na niebie ulotne freski ostatnimi promieniami. Czerwień, purpura, wszelkie tony ciepłej i ognistej barwy żegnają na długie jesienne i zimowe noce upragnione Słońce.
Warto cieszyć się melancholijnym i romantycznym zjawiskiem w Sudetach. Góry zapewniają wiele ciekawych miejsc z widokiem na piękne zachody. Na zachętę zebrałem kilka swoich własnych pamiątek po spotkaniu z cudownym zmierzchaniem. Do tego dołączam 4 ulubione, romantyczne muzyczno-literackie konteksty (zmierzch i wieczór). Nadmienię tylko, że jeden z twórców to związany z Dolnym Śląskiem i Sudetami poeta.
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Już ponad 1111 galerii na Facebooku!
Już ponad 1111 galerii na Facebooku!
Niemal od samego początku blog jest związany z Facebookiem. Na moim fanpage magazynuję zdjęcia i promuję wpisy. Z dnia na dzień postów przybywa. I tych na blogu, i na fanpage. 31 października 2019 roku na społecznościowej stronie było już 1111 różnorakich galerii. To relacje z moich wizyt w ciekawych i pięknych miejscach na mapie Dolnego Śląska i nie tylko (są również z Małopolski, ale i z Czech, Niemiec czy Francji). Są to zdjęcia z gór, parków, rezerwatów, zamków, kościołów, muzeów, miast i wsi.
Zachęcam do polubienia fanpage Welthellsicht i dodania strony do obserwowanych (wyświetl najpierw). Mam nadzieję, że moje archiwalne i kolejne nowe wpisy oraz kolekcje zdjęć przypadną Wam do gusty i zachęcą do własnych wypraw i poszukiwań.
Dziękuję za wspólne wirtualne podróże! Do zobaczenia!
=> link do galerii TUTAJ
Mroźny październikowy poranek...
OWŚ Zalew w Kamiennej Górze - 31 października 2019 roku - mroźny poranek w Sudetach
o Kamiennej Górze: TUTAJ
Szczytnik - widoki o zachodzie słońca (GALERIA)
"Szczytnik (niem. Steinberg) – najwyższa (589 m n.p.m.) kulminacja niewielkiego stoliwa stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Piaskowcowe Orle Skały, stanowiące doskonały punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie" (Wikipedia)
30 października 2019
Makabryczne wizje sfery sacrum (wybór – Dolny Śląsk i okolica)
Śmierć w najbardziej bolesny sposób, piekielne istoty oraz rozkład...to motywy, które przeniknęły do sztuki sakralnej za pośrednictwem historii biblijnych oraz chrześcijańskiej tradycji. W kościołach czy kaplicach oraz w dziełach związanych z miejscami świętymi nie brakuje przerażających i okropnych wizji.
Przegląd wybranych artystycznych realizacji motywów religijnych, które zawierają straszne sceny.
Przegląd wybranych artystycznych realizacji motywów religijnych, które zawierają straszne sceny.
Kudowa nocą
"Kudowa-Zdrój (niem. Bad Kudowa, cz. Lázně Kudova lub Lázně Chudoba) – miasto uzdrowiskowe w Polsce położone w województwie dolnośląskim" (wikipedia)
park zdrojowy z 2 poł. XVIII-XX w.;
hala spacerowa w Parku Zdrojowym, z 1906 r.
"Serce Europy"
Palace of Europe (Palais de l'Europe) w Strasburgu z 1977 - siedziba Rady Europy, i Bâtiment Louise-Weiss (budynek Louise-Weiss, IPE4) w Strasburgu z 1999, siedziba Parlamentu Europejskiego
1. post-relacja z Francji! (kolejne również z Strasburga - katedra, widoki z wieży katedry i spacer po mieście - wkrótce na blogu)
29 października 2019
Kościół św. Anny w Ząbkowicach Śląskich (i otoczenie)
"Jest to orientowany trzynawowy, czteroprzęsłowy kościół halowy. Przy wschodnich przęsłach północnej i południowej nawy są dobudowane kaplice na planie prostokąta, które tworzą formę transeptu. Świątynia nakryta jest przez cztery rodzaje sklepień: krzyżowo-żebrowe nad nawami bocznymi, zakrystią i kaplicą chrzcielną; sieciowe nad prezbiterium i nawą główną; gwiaździste ośmioramienne nad zachodnim przęsłem nawy głównej oraz czteroramienne nad północną kruchtą i w sali bractwa maryjnego." (wikipedia)
28 października 2019
Kaplice różańcowe w Bardzie (GALERIA + mapa), cz. III
"Kaplice różańcowe w Bardzie – zespół kaplic poświęconych życiu i męce Jezusa Chrystusa, znajdujących się przy drodze prowadzącej z Barda na górę Różańcową, położoną na północny wschód od Barda. W latach 1904–1913 wybudowano następujące kaplice:
Zwiastowania, Opłakiwania Chrystusa, Jezusa nauczającego w Świątyni, Zmartwychwstania, Dusz pokutujących w czyśćcu, Narodzenia Jezusa, Biczowania, Zesłania Ducha Świętego.
W okresie międzywojennym wybudowano następujące kaplice: Krwawego potu Chrystusa, Cierniem koronowania, Ofiarowania Chrystusa oraz tzw. kaplicę wstępną." (Wikipedia)
Skulpturenpark 2000 - Wörth am Rhein
"Wörth am Rhein – miasto w Niemczech, w południowo-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, w powiecie Germersheim, na granicy z Badenią-Wirtembergią. Dopiero w 1977 otrzymał Wörth am Rhein prawa miejskie, a w 1979 gminy Büchelberg, Maximiliansau i Schaidt zostały przyłączone do nowego miasta. Miasto zamieszkuje 17 293 mieszkańców (2009). Leży na lewym brzegu Renu po przeciwnej stronie Karlsruhe. Mercedes-Benz osadził się tu ze swoim największym zakładem montażowym samochodów ciężarowych (największym tego typu zakładem w Europie)." (wikipedia)
Bürgerpark: Skulpturenpark 2000. Autorem rzeźb jest Volker Krebs. Powstały one z miedzi i czerwonego piaskowca. Przedstawiają kulturowe mity i role ludzi na przełomie tysiącleci.
Zamek Leśna Skała w Szczytnej (GALERIA)
"Zamek został wkomponowany w skały na krawędzi skalnej nad Szczytną, na Szczytniku (589 m n.p.m.). Data powstania zamku to lata 1831–1837, kiedy właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg wybudował swoją rezydencję niedaleko miejsca, w którym pod koniec XVIII w. Prusacy wybudowali Fort na Szczytniku" (wikipedia)
zamek jesienią i otoczenie
27 października 2019
Kostrzyna z jesiennymi widokami
Kostrzyna – stożek z widokiem jak marzenie
Kostrzyna (906 m n.p.m.)
– góra i okolice - widoki na Sudety
"Jest to wzniesienie o stromym północnym i południowym zboczu z małym stożkiem w części szczytowej z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Zbocze wschodnie w części grzbietowej, stromo opada w dół, a po osiągnięciu około 50 m różnicy poziomu względem wierzchołka" (wikipedia)
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Uchwycił:
Rob
silva rerum (tag):
gmina Mieroszów,
Góry Kamienne,
Góry Suche,
jesień,
Kostrzyna,
park krajobrazowy sudetów wałbrzyskich,
powiat wałbrzyski,
punkt widokowy,
Rybnica Leśna,
Sudety
Ruprechtický Špičák jesienią
Ruprechtický Špičák, 880 m n.p.m.
"Wzniesienie położone jest w zachodniej części pasma Gór Suchych, na południe od Przełęczy pod Granicznikiem, po obu stronach granicy, jednak obszarowo w większej części na terytorium Czech, gdzie znajduje się jego kulminacja. Na szczycie znajduje się stalowa wieża telekomunikacyjna z ogólnie dostępnym tarasem widokowym, zbudowana w 2002" (wikipedia)
25 października 2019
Calw - miasto noblisty, perła Schwarzwaldu, cz. I
"Calw – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, siedziba powiatu Calw, oraz wspólnoty administracyjnej Calw. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 30 km na zachód od Stuttgartu" (wikipedia)
- zabudowa starego miasta
- park literatów
(w kolejnych galeriach: muzeum Hermana Hessego, muzeum kolei)
Opera - dolnośląskie konteksty + inne ciekawostki (GALERIA oraz informacje)
Opera żyje i ma się świetnie (wbrew opiniom niektórych niezadowolonych z poziomu wykonawstwa i inscenizacji wielbicieli). Gatunek, który może szczycić się ponad 400-letnią historią, przeżywa drugą młodość. Kwitnie teatr reżyserski, który tchnął w koturnową dramaturgię teatru muzycznego nowego ducha. Także Dolny Śląsk może pochwalić się ciekawą operową tradycją. Wrocławska scena była już od baroku miejscem interesującego i bujnego promowania gatunku łączącego sztuki. To temat wielu artykułów na blogu. Także moje poszukiwania wykraczające poza granice regionu dotyczą operowych kontekstów.
W tym poście podsumowanie operowych ciekawostek. 25 października 2019 roku po raz pierwszy obchodzona była międzynarodowa inicjatywa kulturalna – Światowy Dzień Opery (World Opera Day). Data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Bizeta (1838), autora nieśmiertelnej „Carmen”, i Straussa (1825), autora kultowych operetek, z „Zemstą nietoperza” na czele.
W tym poście podsumowanie operowych ciekawostek. 25 października 2019 roku po raz pierwszy obchodzona była międzynarodowa inicjatywa kulturalna – Światowy Dzień Opery (World Opera Day). Data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Bizeta (1838), autora nieśmiertelnej „Carmen”, i Straussa (1825), autora kultowych operetek, z „Zemstą nietoperza” na czele.
24 października 2019
Anioły – skrzydlate istoty z niebios (GALERIA: ponad 100 aniołów z Dolnego Śląska i nie tylko!)
Duchowi posłańcy Boga, których poznajemy po pierzastych skrzydłach, zdobią głównie kościoły czy cmentarze. Znajdziemy je też w świeckich budowlach. Są podobne do ludzi. W wieku od dziecięcego po dorosły. Przynoszą wieści i wychwalają, grają na instrumentach lub opiekują się osobami i miejscami. Pojawiają się licznych opowieściach od antycznych wierzeń pogańskich po wielkie religie monoteistyczne z Judaizmem, Chrześcijaństwem i Islamem.
Stanowią ważny element wystroju architektonicznego. Szczególnie barok upodobał sobie anielskie postaci. Anioły znajdziemy w kościołach, kaplicach, na epitafiach, przy kolumnach maryjnych, ale też na herbach oraz w przestrzeni świeckiej. Mój przegląd „spotkanych” przeze mnie aniołów z Dolnego Śląska i pogranicza.
23 października 2019
Dzikowiec - jesienny zachód słońca
Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.), Pasmo Lesistej – środkowa część Gór Kamiennych należących do Sudetów Środkowych.
- widoki na Boguszów-Gorce oraz Sudeckie szczyty (Góry Suche i Góry Czarne oraz Masyw Chełmca i inne pasma)
- wieża widokowa, wyciąg
Burg Landeck i winnice, cz. I
Burg Landeck ruiny na zamkowym wzgórzu (pasmo górskie Wasgau) niedaleko Landau w winiarskim powiecie w Nadrenii-Palatynacie. Średniowieczny zabytek udostępniony turystom. Odbywają się tam zabawy, targi. Wieża w formie minimuzeum z punktem widokowym. Okolice to góry oraz winnice.
- zamek
- widoki z wieży
- ekspozycja muzealna
- winnice w okolicy
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
4 Pory Roku – Trójgarb (GALERIA, opis + mapa)
Tego wzniesienia nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu!
Od otwarcia nowej wieży widokowej pod koniec 2018 roku Trójgarb jest niezwykle popularnym w Sudetach miejscem na piesze i rowerowe wycieczki. To również doskonały punkt widokowy. Jak na dłoni widać zmiany pór roku, czyli naturalny spektakl i skarb naszego klimatu.
Od otwarcia nowej wieży widokowej pod koniec 2018 roku Trójgarb jest niezwykle popularnym w Sudetach miejscem na piesze i rowerowe wycieczki. To również doskonały punkt widokowy. Jak na dłoni widać zmiany pór roku, czyli naturalny spektakl i skarb naszego klimatu.
Opat i jego architekci (owocna współpraca Othmara Daniela Zinkego i Dientzenhoferów) (Legnickie Pole, Police, Broumov i okolice)
Był benedyktynem na przełomie stuleci. Zapisał się w historii Dolnego Śląska i Czech. Na jego usługach tworzyli wspaniali budowniczowie. W 2019 roku minęła 355. rocznica urodzin opata Zinkego, który pochodził ze Strzegomia. Minęła też 330. rocznica urodzin Kiliána Ignáca Dientzenhofera – jednego z najważniejszych współpracowników przedsiębiorczego zakonnika. Na usługach benedyktyna pracował wcześniej też jego ojciec.
Przegląd wybranych dzieł. Odwiedzimy urokliwe małe świątynie, ale i wielkie perły architektury na listach najważniejszych skarbów kultury Polski i Czech.
Przegląd wybranych dzieł. Odwiedzimy urokliwe małe świątynie, ale i wielkie perły architektury na listach najważniejszych skarbów kultury Polski i Czech.
Lesista Wielka o zachodzie słońca - październik
Jesienna Lesista Wielka o zachodzie słońca - październik 2019
"Pasmo Lesistej – środkowa część Gór Kamiennych należących do Sudetów Środkowych. Od północnego zachodu, od Czarnego Lasu oddziela je dolina Grzędzkiego Potoku, od południowego wschodu, od Gór Suchych dolina Ścinawki. Na północ od Pasma Lesistej rozciągają się Góry Wałbrzyskie, na wschód – Wyżyna Unisławska, na południe, za Obniżeniem Mieroszowskim – Zawory." (Wikipedia)
na zdjęciach:
-widoki na Góry Suche (Stożek Wielki i inne szczyty)
- widok na Dzikowiec z wieżą widokową
- szczeliny wiatrowe
- muchomory
22 października 2019
Wörth am Rhein: wschód - dzień - zachód - noc
"Wörth am Rhein – miasto w Niemczech, w południowo-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, w powiecie Germersheim, na granicy z Badenią-Wirtembergią. Dopiero w 1977 otrzymał Wörth am Rhein prawa miejskie, a w 1979 gminy Büchelberg, Maximiliansau i Schaidt zostały przyłączone do nowego miasta. Miasto zamieszkuje 17 293 mieszkańców (2009). Leży na lewym brzegu Renu po przeciwnej stronie Karlsruhe. Mercedes-Benz osadził się tu ze swoim największym zakładem montażowym samochodów ciężarowych (największym tego typu zakładem w Europie)." (wikipedia)
na zdjęciach 4 pory doby w mieście, widoki z punktowca
21 października 2019
Jesienny Trójgarb
"Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich" (wikipedia)
Trójgarb - wieża widokowa
- podejście od strony Lubomina
polecam:
a w okolicy:
polecam również:
Migawki z Görlitz
"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc; czes. Zhořelec; pol. Zgorzelec, pol. hist. Zgorzelice) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz. Do 31 lipca 2008 roku Görlitz było miastem na prawach powiatu. Leżące na europejskim szlaku Via Regia." (wikipedia)
na zdjęciach - zabytki:
- kamienice z Atlantami i Kariatydami
- Stary Ratusz z XVI wieku
- Kościół Mariacki (Frauenkirche)
- dom towarowy Görlitzer Warenhauses
- Kaisertrutz
- groby ciekawych osób
Góry i muzyka (w twórczości 10 mistrzów związanych z Dolnym Śląskiem i Sudetami) (muzyka + Sudety na zdjęciach)
Góry są wspaniałe i niezwykłe! Ich potęga wyzwala w nas całą paletę emocji i przeżyć, od radości, woli walki i uniesienia, po strach, refleksję i podziw. Także muzyka, ta szczególnie uczuciowa sztuka, upodobała sobie górskie tematy. Góry pojawiają się w pieśniach, za pośrednictwem liryki, ale i w programowych poematach czy symfoniach. Ich inspirująca moc jest równie silna, co potęga samych gór. Także efekty tego oddziaływania natury na sztukę są niezwykłe.
Na moim blogu dominują Sudety. Ich polska, czeska oraz niemiecka część. W tym wpisie chciałbym przedstawić wybór ciekawych kompozycji w różny sposób inspirowanych górami. Dzieła te stworzyli muzycy, którzy z Sudetami lub Dolnym Śląskiem byli w różny sposób związani. To artyści, który urodzili się na tych terenach, mieli tu rodzinę, tworzyli tu lub odwiedzili miejscowości położone na tym obszarze.
Na moim blogu dominują Sudety. Ich polska, czeska oraz niemiecka część. W tym wpisie chciałbym przedstawić wybór ciekawych kompozycji w różny sposób inspirowanych górami. Dzieła te stworzyli muzycy, którzy z Sudetami lub Dolnym Śląskiem byli w różny sposób związani. To artyści, który urodzili się na tych terenach, mieli tu rodzinę, tworzyli tu lub odwiedzili miejscowości położone na tym obszarze.
20 października 2019
Tęczowy wieniec (korona) Księżyca
Nocne niebo nad Sosnówką (Pogórze Karkonoskie)
zjawisko wieńca (korony κορώνα/Corona) - tęczowej obwódki (zjawisko optyczne) wokół ciała niebieskiego
piękny jesienny prezent w środku październikowej nocy
wiosenne słoneczne halo (podobne zjawisko optyczne) na zdjęciach TUTAJ
16 października 2019
Nocny Książ
"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). " (wikipedia)
Na temat zamku na blogu:
w galerii:
nocne zdjęcia: zamek, dziedziniec, park, bramy
oficjalna strona zamku:
a w okolicy:
polecam również:
Ostrzyca - śląska Fudżi z "Krainy Wygasłych Wulkanów"! (GALERIA + mapa)
"Ostrzyca (niem. Spitzberg) – wzgórze o wysokości 501 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce na Pogórzu Kaczawskim będącym częścią Pogórza Zachodniosudeckiego. Wulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka. Ze względu na charakterystyczny stożkowy kształt wzniesienie nazywane jest Śląską Fudżi, Ostrą Górą, Szczytnicą. Fragment Szlaku Wygasłych Wulkanów . Szczyt należy do Korony Sudetów Polskich" (wikipedia)
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Uchwycił:
Rob
silva rerum (tag):
gmina Pielgrzymka,
góry,
Korona Sudetów Polskich,
Kraina Wygasłych Wulkanów,
Pogórze Kaczawskie,
powiat złotoryjski,
Proboszczowice,
punkt widokowy,
rezerwat,
Sudety,
wulkan
Zagórze Śląskie: most vs. kładka - kontrasty (GALERIA)
Jedni z sentymentem wspominają stary most wiszący, inni cieszą się z nowoczesnej kładki. Jedno jest pewne: zarówno stara, jak i nowa przeprawa nad Jeziorem Bystrzyckim to ciekawe atrakcje turystyczne.
„Coś się kończy – coś zaczyna” - tak też było w Zagórzu Śląskim. Po 50 latach z krajobrazu (który sam w sobie jest czymś fantastycznym) Jeziora Bystrzyckiego zniknął legendarny most wiszący. W 2019 roku zastąpiła go nowoczesna kładka z multimedialnymi atrakcjami.
15 października 2019
Zamek Piastowski w Legnicy (GALERIA)
Zamek, z którym dynastia Piastów związana była od średniowiecza (tam przebywała św. Jadwiga śląska) po XVII wiek. W pobliżu znajduje się mauzoleum całego rodu.
Borówno - kamieniołom jesienią
Nieczynne, zalane wyrobisko kamieniołomu kopalni melafiru w Borównie w gminie Czarny Bór, pasmo Czarnego Lasu w Górach Kamiennych. Z widokiem m.in. na Krzeszów
Bayreuth: "Wahnfried" - Dom Wagnera i jego grób (GALERIA)
Muzeum Wagnera w Willi Wahnfried
Nazwa nadana przez Richarda Wagnera jego willi w Bayreuth pochodzi od słów Wahn (złudzenie, szaleństwo) i Friede (pokój, wolność). Dom został sfinansowany przez króla Bawarii Ludwika II w latach 1872–1874. Był budowany pod nadzorem Carla Wölfela według planów berlińskiego architekta Wilhelma Neumanna , które zostały zmienione osobiście przez Wagnera. Wraz z rodziną kompozytor przeprowadził się tu 28 kwietnia 1874 r. Od lat 70. XX wieku muzeum. W ogrodzie znajduje się grób Wagnera i jego żony.
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Schody, stopnie – niezwykłe, piękne, groźne, święte (wybór z Dolnego Śląska)
Mogą nas prowadzić w dół lub w górę. Są symbolem przejścia, inicjacji. W turystyce stykamy się z nimi na każdym kroku. To schody prowadzące do podziemi czy na wieże. Znajdziemy je w pałacach, kościołach, ale i w górach. Są wykonane z kamienia, drewna, betonu, metalu, a nawet szkła. Niektóre zaskakują pięknem, kunsztem wykonania, inne solidnością, jeszcze inne wydają się niezwykle lekkie, kruche lub wręcz niebezpieczne. Są zarazem swego rodzaju przeszkodą, jak i częścią drogi - wsparciem, przygotowują nas na zobaczenie czegoś nowego.
Przegląd ciekawych schodów z terenów Dolnego Śląska. W mojej galerii ponad 100 zdjęć wykonanych podczas moich podróży i poszukiwań.
13 października 2019
Trójgarb - jesienny zachód słońca
"Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich" (wikipedia)
Trójgarb - wieża widokowa
- podejście od strony Lubomina
- panoramy z wieży widokowej
Festspielhaus w Bayreuth - teatr Wagnera na Zielonym Wzgórzu (GALERIA)
Unikatowy budynek teatralny, który zrewolucjonizował podejście do architektury teatralnej i odbiór spektaklu
11 października 2019
Kalenica i Rymarz
"Kalenica, niem. Turnberg (964 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Gór Sowich; trzeci pod względem wysokości po Wielkiej (1015 m n.p.m.) i Małej Sowie (972 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, dzięki której można podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic. Została wykonana w Bielawie w 1932 roku, a na szczycie Kalenicy zmontowana w 1933 roku" (Wikipedia)
- start: stok Rymarz, Przełęcz Jugowska
- wieża
- panoramy z wieży
- widok ze zbocza Rymarza w kierunku przełęczy
kolejnym punktem była Wielka Sowa (w osobnej galerii): TUTAJ
część mojego urlopu 2019: TUTAJ
Alfabet sław, geniuszy i VIP-ów dawnych czasów związanych z Dolnym Śląskiem, Sudetami i okolicą (od A do Z: od Angelusa po Zamenhoffa) cz. 3 O - Z
Przez wieki opisywany przeze mnie region związał się z biografiami wielu znanych osób. To artyści, naukowcy, politycy, podróżnicy czy mistycy. Wiele nazwisk, które wymieniam, to sławy znane na całym świecie. Ważne dla całej ludzkości twórcze i wpływowe jednostki. Uczy się o nich w szkołach, są wydawane ich dzieła i dzieła o nich samych. To postaci, które oglądamy jak posagi na cokołach historii. Kiedyś byli jednak żywi i ich życie oraz twórczość wiązała się z Dolnym Śląskiem, Sudetami, Łużycami czy innymi regionami.
Właśnie o takich osobach będzie ten wpis – rodzaj podsumowania tego, co już w odcinkach ukazało się na blogu. To uporządkowanie zasobów wiedzy, które opublikowałem. Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli jeszcze lepiej doznać niezwykłego bogactwa kontekstów dotyczących regionu. To zaledwie garstka wszystkich znanych ciekawostek, jednak już ona może zafascynować i dać do myślenia.
Właśnie o takich osobach będzie ten wpis – rodzaj podsumowania tego, co już w odcinkach ukazało się na blogu. To uporządkowanie zasobów wiedzy, które opublikowałem. Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli jeszcze lepiej doznać niezwykłego bogactwa kontekstów dotyczących regionu. To zaledwie garstka wszystkich znanych ciekawostek, jednak już ona może zafascynować i dać do myślenia.
10 października 2019
Noblistka w Górach Kamiennych, szlakiem Olgi Tokarczuk
10.10.2019 - Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk
Na zdjęciu szlak pieszy "Z domu dziennego do domu nocnego" na terenie gminy Nowa Ruda - szczyt Leszczyniec, Góry Kamienne, okolice Trójpańskiego Kamienia. Szlak zaczyna się w Krajanowie (miejscowość w gminie Nowa Ruda), przebiega przez pasma Gór Suchych, czyli części Gór Kamiennych, oraz Wzgórz Włodzickich. To malownicza trasa. Na tablicach można przeczytać fazy zaczerpnięte z twórczości Tokarczuk i Karola Maliszewskiego.Drzewa - ciekawostki z Dolnego Śląska i okolic: swojskie, tropikalne, żelazne, skamieniałe, rytualne, miniaturowe i inne! (GALERIA)
Drzewa to wieloletnie rośliny o zdrewniałym pniu. Na ziemi pojawiły się setki milionów lat temu. Rośnie ich na naszej planecie wiele miliardów. Są cennym skarbem przyrody. Już mity różnych kultur podkreślały doniosłe znaczenie tych organizmów. Tworzą lasy, które dają nam tlen. Drzewa pojedyncze i w grupie są też pięknym widokiem.
Kilka ciekawostek z okazji Dnia Drzewa i na każdy dzień roku.
Kilka ciekawostek z okazji Dnia Drzewa i na każdy dzień roku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)