Ciekawostka kulturowa na Halloween i nie tylko.
Niezwykła opera i niezwykły film.
Romantyk i scena
„Wampir“ Heinricha Marschnera to zjawiskowa opera romantyczna. Premierę miała w Lipsku 28 marca 1828 roku. Marschner urodził się 16 sierpnia 1795 roku w Zittau, czyli Żytawie na Łużycach. Miasto to w średniowieczu związane było z Piastami śląskimi! Śladem powiązań z księciem Henrykiem Jaworskim jest piastowski orzeł w herbie saksońskiej Żytawy stosowany do dziś. Marschner operę pisał w latach 1827-28. Rok wcześniej poślubił Charlottę Mariannę Wohlbrück, sopranistkę, która swój sceniczny debiut zaliczyła we Wrocławiu w 1821 roku (za: „Großes Sängerlexikon, Volume 4“).
Heinrich Marschner, wolne media, wikimedia.org
Heinrich Marschner - afisz premiery opery "Wampir", wolne media, wikimedia.org
herb Zittau, rodzinnego miasta Marschnera, z piastowskim orłem, wolne media, wikimedia.org
Razem z mężem koncertowała zresztą później w stolicy Dolnego Śląska. Libretto do opery napisał Wilhelm August Wohlbrück, rówieśnik kompozytora, brat Marianny! On również związany był epizodycznie z Dolnym Śląskiem. Również kompozytorem, bliskim krewnym (bratankiem) autora „Wampira“, był Adolf Eduard Marschner, urodzony w 1819 roku w Zielonej Górze.
„Wampir“ uchodzi za jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych oper romantycznych obok „Wolnego Strzelca“ Webera (nota bene był on kierownikiem wrocławskiej opery) i „Holendra tułacza“ Wagnera. „Wampir“ jest oparty na powieści Johna Polidoriego (rówieśnik Marschnera i Wohlbrücka) z 1816 roku (publikacja w 1819 roku). Co ciekawe dzieło to powstało w ramach wspólnej literackiej zabawy Lorda Byrona, Mary Shelley i Percy'ego Bysshe Shelley'a, czyli jest blisko związane z kultowym „Frankensteinem“. Polidori uchodzi za pierwszego pisarza, który wprowadził postać wampira do literatury.
uwertura do "Wampira" Marschnera (YouTube)
trailer współczesnej inscenizacji "Wampira" Marschnera (YouTube)
Marschner: Ostertage eines Musikanten im schlesischen Gebirge, za: bildsuche.digitale-sammlungen.de, CC BY-NC-SA 4.0
Wrocławianin i X Muza
„Nosferatu“ (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) to kultowe dzieło kina niemego w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Jest niemal 100 lat młodsze od “Wampira“ Marschnera. Premiera filmu miała miejsce 4 marca 1922 roku. Jest to ekspresjonistyczny obraz opart (nielegalnie) na „Drakuli“ Stokera.
XIX-wieczne wyobrażenia wampira, wolne media, wikimedia.org
Oryginalną ścieżkę dźwiękowa do filmu skomponował Hans Erdmann, czyli Hans Erdmann Thimotheos Guckel urodzony 7 listopada 1882 we Wrocławiu (za „Nosferatu: A Symphony of Horror“ oraz „The Nosferatu Story: The Seminal Horror Film“). Był to filmowy debiut wrocławianina. Kompozycja uważana jest też za pionierską oryginalną ścieżkę dźwiękową. Film uznawany jest za arcydzieło kina i szczególnie wpływowe dzieło nowej sztuki, jaką wówczas był film.
"Nosferatu" z muzyką Erdmanna (YouTube)
***
polecam również posty oznaczone tagami:
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz