Translate

14 maja 2024

„Ewangelik” w Złotym Stoku – wieża widokowa dawnego kościoła (GALERIA)


Dawny kościół w sudeckim mieście górniczym służy jako wieża widokowa. 

Z wieży kościoła można podziwiać panoramę miasta, a także otaczające góry. 







"Złoty Stok (niem. Reichenstein, cz. Rychleby, łac. Reichensteinum) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, leżące na Dolnym Śląsku przy granicy z Czechami, w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoty Stok. Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym na obecnym terytorium Polski. Ostatnią kopalnię (rud arsenu) zamknięto w 1961 r. Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 t czystego złota. Formalny obszar miasta jest znacznie większy niż obszar zabudowy, który położony jest w większości na Przedgórzu Paczkowskim, wchodząc północno-zachodni kraniec Gór Złotych linią podziału jest Sudecki uskok brzeżny [...]" 









"[...] Kościół św. Krzysztofa w Złotym Stoku – dawna świątynia ewangelicka znajdująca się w mieście Złoty Stok, w województwie dolnośląskim. Przekazy kronikarskie mówią o istnieniu budowli w tym miejscu, już w XIII wieku. Określana była wtedy jako wieża wartownicza. W XIV jako kościół miejski. W dzisiejszej formie została wzniesiona w 1515 r.  Po 1945 roku świątynia była nieużytkowana, w latach 90. XX wieku adaptowano ją na halę sportową. W 2020 roku rozpoczął się remont, który skończył się w 2022 roku. Wtedy została mu nadana funkcja kulturalno-turystyczna, którą posiada do dziś" (za: Wikipedia) 







Wejście na wieżę jest udostępnione przez informację turystyczną w Złotym Stoku. 

Mapa/lokalizacja:


strona/informacje:








polecam również: 






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz