Translate

7 maja 2024

Artificalia, naturalia, exotica - Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu (GALERIA)


Wystawa w Muzeum Archeologicznym została zbudowana na wzór dawnych śląskich gabinetów osobliwości - pierwszych kolekcji mających znamiona późniejszego muzealnictwa. 

Rozmaite kurioza z muzealnych magazynów! 









"Artificalia, naturalia, exotica"
[wystawa czasowa]
Muzeum Miejskie Wrocławia 
oddział: Muzeum Archeologiczne 
czas trwania: 
28.02.2024—01.09.2024
miejsce:
Arsenał Miejski we Wrocławiu 










"Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu – jeden z siedmiu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Militariów mieści się w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego. W przeszłości muzeum miało inne lokalizacje, m.in. u schyłku XX w. mieściło się w Pałacu Królewskim. Specjalizuje się w archeologii Śląska. Muzeum założono w 1815 r. i jako samodzielna instytucja lub oddział innych muzeów istnieje w sposób ciągły do dziś. Muzeum Archeologiczne należy do najstarszych tego typu placówek w Europie" (za: Wikipedia) 










"Artificalia, naturalia, exotica to wystawa nawiązująca do idei gabinetów osobliwości (kunstkamer), popularnych w XVI i XVII w. w tej części Europy. [...] Koncepcja wystawy opiera się na pokazaniu zabytków z magazynów, którym  trudno jest zaistnieć na tradycyjnej ekspozycji archeologicznej. Są to obiekty unikatowe ze względu na swoje pochodzenie, przeznaczenie czy też stanowiące w przeszłości fragmenty dawnych kolekcji. Podczas prac nad wystawą, przy wyborze zabytków okazało się, że można je podzielić na trzy wyraźne kategorie: artificalia (czyli artefakty, przedmioty wykonane przez człowieka), naturalia (skamieliny, kości wymarłych gatunków z plejstocenu) oraz exotica (artefakty pochodzące z odległych krajów) [...]. Na wystawie można zobaczyć m. in. nietypowe pradziejowe urny, antyczne naczynia, kilka naczyń z epoki brązu pochodzących ze słynnej XIX-wiecznej kolekcji księżnej Izabelli Działyńskiej z Czartoryskich, peruwiański naszyjnik czy kolekcję grotów do strzał i dzid pochodzących z różnych stron świata i epok. Do ciekawych obiektów należą także naczynia do okadzania pszczół czy też przepięknie zdobione kafle piecowe oraz zabytki fajansowe pochodzące z wykopalisk w centrum Wrocławia" (za: https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/exhibition/artificalia-naturalia-exotica/)








mapa/lokalizacja: 










polecam również posty oznaczone tagami: 












niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz