Translate

6 maja 2024

Pomnik 200-lecia fabryki prochu w Mąkolnie koło Złotego Stoku (GALERIA)


Zabytek i niezwykła przemysłowa tradycja. XIX-wieczny pomnik dotyczy produkcji, która wciąż jest w tym miejscu prowadzona! 

Mąkolno uchodzi za jedną z najstarszych czynnych fabryk prochu na świecie. 





"Mąkolno (tuż po wojnie Manfredowice, niem. Maifritzdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Złoty Stok. Mąkolno to wieś łańcuchowa o długości 4 km jej zasadnicza, północna część leży na granicy Gór Złotych i Obniżenia Paczkowskiego. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1260 roku, w której występuje pod nazwą Villa Meifridi. Mąkolno powstało najprawdopodobniej ok. 1230 roku na terenie lasu jaki został przyznany opactwu cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim od Henryka IV Probusa. 13 lutego 1692 Hans Krahl otrzymał od cesarza Leopolda I koncesję na rozpoczęcie produkcji prochu czarnego w Mąkolnie. W 1695 pozwolenie otrzymał od opactwa. W 1825 roku w miejscowości było 136 budynków, między innymi: kościół parafialny i szkoła katolicka, szpital, tartak, młyn wodny i duża fabryka prochu (nim. Pulverfabriken Maifritzdorf). W 1895 roku w miejscowości powstała kopalnia, która działała do 1945 roku. W tym samym roku postawiono pomnik z okazji 200-lecia działalności fabryki prochu. Do miejscowości przypisuje się fabrykę prochu, choć większość jej zabudowań leży na terenie wsi Chwalisław, od 1692 roku produkuje się tu czarny proch – jest ona najstarszą czynną fabryką prochu czarnego na świecie." (za: Wikipedia) 





Na 200-lecie zakładu jego właściciel, Hermann Güttler, w 1895 roku ufundował pomnik. 

współczesna produkcja: 
Złoty Stok Grupa S.A.
Proch Czarny producent – Prochemist Sp. z o.o.

lokalizacja: 
przy drodze krajowej nr 46 (DK46) 






Na pomniku znajduje się tablica z alegoryczną sceną. Po lewej stronie śpi Herkules z atrybutem (skóra lwa nemejskiego), po środku bogini sybmolizująca przemysł, a po prawej rodzina i górnik. Scena oznacza pozytywne skutki produkcji prochu, który zapewnia pracę w górnictwie, a co za tym idzie środki na utrzymanie rodziny. Bohaterowie mityczni mogą spać i nie są już potrzebni do wykonywania karkołomnych prac.  


a w okolicy: 



*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz