Translate

27 maja 2024

Jezioro Bielawskie - wodna perła u stóp Gór Sowich (GALERIA)


Jeden z najpiękniejszych sztucznych zbiorników wodnych w Sudetach! 

Urokliwa lokalizacja to wstęp do atrakcyjności tego miejsca. Są tam rozmaite propozycje dla miłośników aktywnego wypoczynku, spacerów i biesiadowania! 









"Jezioro Bielawskie, lokalnie Zbiornik Sudety, Zalew Sudety lub Jezioro Sudety – sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej Polsce na zachodnich obrzeżach Bielawy, u północnego podnóża Gór Sowich, w województwie dolnośląskim w powiecie dzierżoniowskim w gminie Bielawa, 50 km od Wrocławia. Zbiornik ma powierzchnię 0,23 km², pojemność około 1,46 mln m³ i średnią głębokość 6,3 m. Powstał w 1973 roku na dopływie rzeki Brzęczek, na zachód od Bielawy po wykonaniu od strony miasta zapory ziemnej wzmocnionej płytami żelbetowymi od strony wewnętrznej. Zbiornik utworzono jako zbiornik wody technologicznej dla bielawskich zakładów włókienniczych [..]" 









"[...] Po upadłości zakładów włókienniczych w Bielawie pod koniec XX wieku, zbiornik pełni rolę akwenu sportowo-rekreacyjnego. Od 2021 łącznie z wszystkimi atrakcjami na jego terenie tworzy Camping Sudety. Zarządza nim Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bielawie (OSiR). Na jego brzegu znajduje się ośrodek wypoczynkowy, pole kempingowe, basen z wodnym placem zabaw, plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wakeboard, wakepark, boisko sportowe i lokale gastronomiczne. Na środku jeziora jest usypana wyspa, do której prowadzi most. 
Bielawa (niem. Langenbielau) – miasto i gmina w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Bielawa położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich"
(za: Wikipedia) 








mapa/lokalizacja: 








polecam również posty oznaczone tagami:






******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz