Translate

28 maja 2024

Ratusz w Kamiennej Górze: detale fasady (GALERIA)


Przepiękny ratusz w Kamiennej Górze to przykład bogactwa dekoracji i ornamentyki w historyzującej architekturze Dolnego Śląska. Siedziba magistratu zalicza się do najciekawszych budynków tego typu w regionie! 

Obiekt pochodzi z 1905 roku i został wybudowany w stylu neorenesansowym. Podkreśla wielowiekowe tradycje miasta i jego bogate rzemieślnicze i kupieckie dzieje. 

Dekoracje i wyposażenie powstały w pracowniach najlepszych artystów i rzemieślników Dolnego Śląska. 

Do dziś budynek zachwyca swoją bryłą i bujnością ornamentyki i symboliki. 

Gmach został pieczołowicie odremontowany, a inwestycja została doceniona przez zespół konkursu konserwatorskiego Zabytek Zadbany wyróżnieniem. 

Szczególnie ciekawe są elewacje północna (z wejściem głównym) i zachodnia. 



Obecny ratusz zbudowano w latach 1904-1905 według projektu wrocławskich architektów Richarda Gaze i Alfreda Böttchera. Dekoracje i wyposażenie ufundowali bogaci właściciele zakładów przemysłowych: Methner (tkalnie), Hamburger (tkalnie), Prerauer (obuwie),  Rinkel (tkalnie). 

Na fasadzie zachodniej znajduje się min. podłużna płaskorzeźba ukazująca obronę miasta przed husytami w 1426 roku. W obronie uczestniczyły kobiety. Ten element dekoracji został ufundowany przez Rinkla. 







Fasady zdobią również herby. Nie tylko Kamiennej Góry (widoczny na głównej attyce), ale i miejscowości na ziemi kamiennogórskiej (Lubawka, Chełmsko Śląskie), a także herby Śląska , Wrocławia, Legnicy






Warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby ukazujące rzemiosła. Zaprezentowane są m.in. prządki, tkacze, browarnicy, szewcy






Kolejną grupą ikonograficzną są głowy. Część z nich to wizerunki konkretnych osób, inne to alegorie.
Na zachodnim wykuszu znajdują się portrety władców związanych z miastem, w tym Piastów: Bolka I (założył miasto), Bolka II, a także króla Prus Fryderyka Wielkiego (kilkukrotnie odwiedził miasto).

Kolejna grupa głów to 4 alegorie temperamentów według Hipokratesa (typ melancholiczny, typ choleryczny, typ sangwiniczny i typ flegmatyczny) oraz 3 stany społeczne (chłop, rzemieślnik, kupiec) - te znajdują się nad dużymi oknami witrażowymi. 

Ponadto na ratuszu znajdują się głowy rycerzy. 












Polecam również: 

>>  Ratusz w Kamiennej Górze - piękny gmach władzy
moja galeria z pięknych wnętrz, w tym oryginalne meble, witraże, polichromie, kamieniarka. 




Na fasadzie znajdują się również alegoryczne wizerunki zwierząt: lew (odwaga), orzeł (władza), sowa (mądrość - siedzi na książce z napisem: "LEX" - prawo). 







Nad wejściem do piwnicy ratuszowej (lokal restauracyjny) znajduje się portal z wizerunkiem Gambrinusa - legendarnego króla, patrona piwowarów. Portal dekorują również wizerunki kufla.  






Jedno z okien witrażowych posiada także dekorację z amorkami, które również mają alegoryczne znaczenie. Jeden z nich trzyma wagę (kupiectwo) i leży na tle zegara oraz księgi z pieczęcią (alegoria umów?). Z kolei drugi trzyma otwartą księgę z napisem SPQL A: GAZE. To nawiązanie do rzymskiego terminu SPQR Senatus Populusque Romanus. To łacińska formuła oznaczająca „senat i lud rzymski”. R zostało zastąpione literą L - od Landeshut, czyli historycznej nazwy Kamiennej Góry w latach 1292 - 1945. GAZE to nazwisko projektanta (architekta): był nim Richard Hermann Oskar Gaze (13 września 1872 we Wrocławiu - 15 kwietnia 1943 we Wrocławiu). 




Na wieży ratusza znajduje się wciąż działający mechaniczny zegar dolnośląskiej firmy Eppner








Fasada ratusza jest naprawdę piękna i bogata. Ratusz w Kamiennej Górze zaliczany jest do najpiękniejszych urzędów miasta na Dolnym Śląsku. 

Zapraszam również:






mapa/lokalizacja: 



polecam również: 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz