Translate

12 maja 2024

Zalew w Kamiennej Górze (GALERIA)


Zbiornik rekreacyjny wybudowany w Sudetach w XX wieku. Gościł tam m.in. Andrzej Wajda, w czasie kręcenia scen do "Panny Nikt". Dawniej kąpielisko dla mieszkańców kilku powiatów. Dziś Ośrodek Wypoczynku Świątecznego z molo, gastronomią i trasami spacerowymi oraz z możliwością wędkowania. 

Nad zalewem odbywają się również imprezy miejskie. 











Zalew w Kamiennej Górze to malowniczy sztuczny zbiornik wodny. Został zbudowany w czynie społecznym z inicjatyw honorowego obywatela Kamiennej Góry - Bolesława Grzyba. Powstał na przełomie lat 60/70 XX wieku. Położony jest w dolinie rzeki Zadrna (dopływy Bobru), która zasila zbiornik swoimi wodami. 

Zalew pomyślany był jako duży kompleks rekreacyjny położony między ulicami Kościuszki, Księcia Bolka I i Krzeszowską. Zbiornik przeznaczony do celów kąpieliskowych, służył tak do początku lat 90. XX wieku. Obecnie jest to zalew zarybiony, plaża jest nieczynna. 









Nad zalewem zbudowano infrastrukturę: m.in. żelbetowy most zwany "Garbatym", molo, a także punkt gastronomiczny Wodnik. Zalew otoczony jest terenami rekreacyjnymi (kompleks "Orlik", korty, naturalny "amfiteatr", trasy spacerowe, plac zabaw)

Nad zalewem odbywają się m.in. Dni Kamiennej Góry (letnie koncerty), a dawniej Święto Mleka. Na terenie OWŚ Zalew odbyły się także potyczki w ramach Rajdu Arado

W latach 90. nad zalewem gościł Andrzej Wajda, w czasie kręcenia scen do filmu "Panna Nikt", którego akcja rozgrywa się w okolicach Kamiennej Góry i w Wałbrzychu.  














Nad zalewem można obserwować ptactwo wodne, m.in. bociany, kaczki, perkozy. 

To piękny plener na spacery i wypoczynek. 







niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

1 komentarz:

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem tego co Pan publikuje, pełne wrażliwości na piękno które nas otacza. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń