Obiekt sportowy z lat 20./30. minionego stulecia.
Architekt otrzymał za ten projekt brązowy medal olimpijski w kategorii architektura sportowa w Los Angeles w 1932.
"Stadion Olimpijski (nim. Schlesierkampfbahn/Schlesierkampfbahn im Sportpark Leerbeutel)– wielofunkcyjny stadion we Wrocławiu, zbudowany w latach 1926–1928 według projektu niemieckiego architekta Richarda Konwiarza (1883 - 1960, związany w latach 1909–1945 z Wrocławiem). Jest centralnym elementem kompleksu sportowego, mieszczącego się na wrocławskim osiedlu Zalesie. Obecnie głównymi użytkownikami stadionu są klub żużlowy Sparta Wrocław oraz drużyna futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław. W dniach 18–24 czerwca 1930 rozegrano tu III Igrzyska Niemieckie, istotny etap przygotowań reprezentacji Niemiec do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. W 1937 odbył się tu XII Niemiecki Festiwal Pieśni, natomiast rok później – Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu. Stadion został rozbudowany w latach 1935–1939. Architekt Richard Konwiarz, za projekt tego stadionu otrzymał brązowy medal olimpijski w kategorii architektura sportowa na olimpijskim konkursie sztuki i literatury w czasie igrzysk w Los Angeles w roku 1932 (Art competitions at the 1932 Summer Olympics)" (za: Wikipedia)
na zdjęciach:
Stadion
Dziedziniec honorowy z wieżą Maratońską oraz Pergola
Brama główna
Hala sportowa (Turnhalle) z cytatem Citius, Altius, Fortius (szybciej, wyżej, mocniej)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz