Młodzi jako kuratorzy i współautorzy intertekstualnej wystawy w Muzeum Narodowym!
Interesujący projekt najważniejszego muzeum na Dolnym Śląsku.
Obrazom i rzeźbom towarzyszyły wiersze, proza, kolaże i memy stworzone przez młodych pasjonatów sztuki.
„Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
[wystawa czasowa]
19 marca – 19 maja 2024
"Pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki, którzy wcielili się w rolę kuratorów i kuratorek. Z kolekcji Muzeum Narodowego wybrali blisko 70 dzieł sztuki, do części z nich stworzyli teksty literackie, które również zostały zaprezentowane. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej. Wśród dzieł wybranych przez młodzież znalazły się niepokazywane na co dzień w muzealnych salach prace Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Vlastimila Hofmanna, Marii Niedzielskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Fryderyka Pautscha, Jana Styki, Józefa Szermentowskiego czy Witolda Wojtkiewicza. Każda z sal poświęcona została jednemu tematowi, np. codzienność, jej portret, pod chmurami, sacrum, oblicza mężczyzny, wyostrzonym wzrokiem. Praca młodych współtwórców wystawy to nie tylko wybór dzieł sztuki i napisanie tekstów. Mieli swój udział także w tworzeniu plakatu wystawy, wymyślali memy, które pojawiły się w przestrzeni ekspozycji" (Za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu/ program wystawy)
więcej informacji:
inne posty z MNWr na blogu:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz