Uroczyste stroje i insygnia władz uczelni i jej wydziałów.
Wystawa w muzeum uniwersyteckim prezentuje akcesoria organów uniwersyteckich - to przykłady bogatej kultury materialnej, której tradycja sięga średniowiecza. Sam uniwersytet w stolicy Dolnego Śląska swoje początki miał w XVIII wieku.
"Stroje i barwy akademickie"
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
[wystawa czasowa]
2024
(III edycja)
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego/ Sala pod Filarem
Stroje rektora i dziekanów składają się np. z togi, peleryny, które uzupełniają biret i rękawiczki. Insygniami władzy są zaś: sygnet, berło i łańcuch z godłem.
"Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – muzeum akademickie gromadzące zbiory związane z historią Uniwersytetu Wrocławskiego. Muzeum zostało powołane do życia w dniu 6 sierpnia 1992 roku, w wyniku przekształcenia Oddziału Zbiorów Muzealnych Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego w samodzielną jednostkę ogólnouczelnianą. Muzeum mieści się w głównym budynku uniwersyteckim we Wrocławiu, barokowym gmachu projektu Christopha Tauscha. Muzeum ma profil historyczny, a jego zbiory w przeważającej mierze są poświęcone szeroko pojętym dziejom uczelni – począwszy od XV wieku do chwili obecnej." (za: Wikipedia)
relacje z wnętrz (i wystawy stałe muzeum):
wybrane wystawy czasowe (relacje na blogu):
mapa/lokalizacja:
polecam również inne wpisy oznaczone tagiem:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz