Translate

6 lipca 2022

Księgi tajemne we Wrocławiu! czyli wystawa „Czas Lilii. Mistyczny filozof Jacob Böhme i odnowa świata” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Mistyka, gnoza, alchemia... wyjątkowa wystawa we Wrocławiu! Wyjątkowy człowiek - związany z Dolnym Śląskiem i Łużycami mistyk, filozof i szewc, który wpłynął na pisarzy, myślicieli, poszukiwaczy wiedzy i tajemnic. 

 „Czas Lilii. Mistyczny filozof Jacob Böhme i odnowa świata” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Organizatorami wystawy są: Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Embassy of the Free Mind w Amsterdamie (Bibliotheca Philosophica Hermetica), Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego użyczyła 13 rękopisów i 15 starych druków na tę wystawę do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.









"Jakob Böhme (ur. 1575 w Alt Seidenberg/Stary Zawidów, zm. 1624 w Görlitz) – niemiecki filozof i działacz religijny; protestancki mistyk i gnostyk. Uważany za pierwszego filozofa piszącego po niemiecku, a nie po łacinie. W roku śmierci Böhme przebywał na zamku Świny koło Bolkowa, gdzie napisał w marcu Posłanie do spragnionej i głodnej duszy, a jesienią na polecenie właściciela zamku Jana Zygmunta von Schweinichen rozpoczął niedokończoną już pracę 177 pytań teozoficznych oraz 13 odpowiedzi. Głównym tematem dzieł Böhmego była natura grzechu, zła i odkupienia. W XVII wieku Böhme był znany w Holandii, Anglii, Francji, Rosji i Ameryce.  Poeci, tacy jak Tieck, Novalis i William Blake czerpali inspirację z dzieł Böhmego.  Hegel posunął się do stwierdzenia, że Böhme był „pierwszym niemieckim filozofem” (wikipedia)











Na język polski fragmenty dzieła Böhmego tłumaczył Adam Mickiewicz, badacz i wielbiciel myśli łużyckiego mistyka. 









na zdjęciach:
dzieła Böhmego oraz jego naśladowców, badaczy i mistyków jego czasów

wystawa czasowa:
wystawa została otwarta 25 maja 2022 roku 











mapa/lokalizacja:

strona oficjalna:









polecam również posty oznaczone tagami:




a także inne posty z tego miasta:


****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz