Translate

29 lipca 2022

Rathaus Görlitz – widoki z wieży, czyli łużycko-śląskie krajobrazy ponad Via Regia. Trochę Sudetów, szczypta polsko-niemieckiego pogranicza (GALERIA)


Fantastyczne widoki z historycznego ratusza w Görlitz, bliźniaczym mieście Zgorzelca. Panoramy na Sudety i Pogórze Łużyckie na ziemi, która historycznie związana była z regionem Górnych Łużyc i Śląska. 

Ratusz notowany był w 1369 roku. Zachowany historyczny wystrój wnętrz pochodzi z okresu renesansu. Wieża ratuszowa została wzniesiona na początku XVI wieku, w 1524 została wzbogacona o mechaniczny zegar. Do wejścia na wieżę prowadzą wyjątkowe schody ratusza z 1537 roku - uważane za arcydzieło wczesnego renesansu (obecnie na widoku publicznym jest kopia oryginału, który znajduje się wewnątrz ratusza). 






Wieża jest udostępniona dla zwiedzających. Widoki z niej są bardzo piękne. Podziwiać można Zgorzelec, Goerlitz, Sudety, Pogórze Sudeckie (Łużyckie i Izerskie). 

Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) to miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w Łużycach Górnych. Leży na historycznym europejskim szlaku Via Regia, nad Nysą Łużycką na granicy z Polską. Jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Niemiec.






 W XIV wieku miasto było pod panowaniem śląskiego Piasta Henryka I Jaworskiego. Natomiast po 1815 roku, po kongresie wiedeńskim, zostało włączone do Prus i stał się częścią prowincji Śląsk (w granicach związanych z śląską administracją pozostawało 1945 roku, aż do podziału miasta na dwie połowy między Polskę i Niemcy). 





Via Regia to „Droga Królewska”. Była ważnym szlakiem handlowym i wojskowym w Świętym Cesarstwie Rzymskim w średniowieczu i w czasach nowożytnych, a także szlakiem pielgrzymkowym. Via Regia łączy Nadrenię ze Śląskiem przez Frankfurt nad Menem i Lipsk . Droga  została uznana przez Radę Europy za szlak kulturowy.





Mapa/lokalizacja:

do Goerlitz można dojechać z Jeleniej Góry i Wrocławia pociągiem Kolei Dolnośląskich. Z dworca w Goerlitz do wieży ratusza jest około 1,5 km drogi piechotą 

Strona oficjalna (informacje o godzinach otwarcia, cennik):






polecam również inne posty z tego miasta:

a także posty oznaczone tagiem:

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz