Translate

3 lipca 2022

Landeskrone - powulkaniczny punkt widokowy Pogórza Łużyckiego z panoramą na trzy kraje, w tym Góry Izerskie i Karkonosze (GALERIA)


Piękne miejsce w Sudetach związane z historią Polski Piastów, Czech oraz Niemiec. Perła regionu Łużyc Górnych. Góra od której nazwę wziął... browar! Na szczycie znajdują się ciekawe budowle, punkty widokowe. 


Landeskrone odwiedzali władcy, naukowcy i artyści oraz literaci. Znajduje się tam m.in. popiersie niemieckiego poety, Karla Theodora Körnera. 








Landeskrone (górnołuż. Sedło) – bazaltowa góra o wysokości 419,4 m n.p.m. położona na południowy zachód od Görlitz w Niemczech. Landeskrone to wygasły od 30 milionów lat wulkan powstały w okresie paleogenu. Landeskrone nie posiada krateru, gdyż lawa, która u dołu szczeliny miała ponad 1000 °C, szybko stygła i zmieniała się w pionowe słupy i nigdy w formie płynnej nie docierała na powierzchnię. Landeskrone znaczy "korona ziemi", miejsce położone wysoko, górujące nad otoczeniem (Hausberg) [...]"







"[...]Początki osadnictwa na Landeskrone sięgają wczesnej epoki brązu. Słowianie około roku 900 (lub niewiele później) wybudowali umocnienia po południowej stronie góry pomiędzy jej obydwoma wierzchołkami. W średniowieczu na Landeskrone wybudowano ważny zamek, który długo należał do Czech (z przerwą na polskie rządy w XIV w. jako część księstwa jaworskiego, jednego z piastowskich księstw dzielnicowych na Dolnym Śląsku. [...]"







"[...] Pod koniec XVIII wieku Landeskrone coraz częściej zaczęli odwiedzać pisarze oraz filozofowie szukający natchnienia. W 1796 roku wybudowano wieżę widokową , która stoi do dziś . W 1863 roku na ruinach zamku miasto wybudowało gospodę. 18 grudnia 1901 roku odsłonięto tu jedną z wież Bismarcka, zaprojektowaną przez architekta Wilhelma Kreisa" (wikipedia) 







mapa/lokalizacja:
trasa z dworca kolejowego w Goerlitz (gdzie dojechać można pociągami z Jeleniej Góry i Wrocławia)
(PS drogę można też skrócić, obok dworca przejeżdża tramwaj (linia 2), którego trasa kończy się na przystanku Biesnitz/Landeskrone u stóp góry:






na zdjęciach:
zabudowa góry i mała architektura, widoki z wieży i punktów widokowych, skałki, szlak




polecam również:


a także posty oznaczone tagami:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz