Translate

5 sierpnia 2021

Kościół Łaski w Kamiennej Górze (Matki Bożej Różańcowej) - niezwykła historia i architektura (GALERIA)


ostateczna decyzja o budowie świątyni zapadła w Wiedniu, bryłę zainspirował Sztokholm, co nieco uszczknęła po wiekach... Warszawa! Kościół, w którym gościli m.in. Adams, szósty prezydent USA (w 1800), oraz Wilhelm II, ostatni cesarz Niemiec (w 1904)






"Kościół Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze (Kościół Łaski pw. Trójcy Świętej) – dawny ewangelicki kościół łaski, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej przejęty przez państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu. Kościół Łaski pw. Trójcy Świętej był jednym z sześciu ewangelickich kościołów łaski, na których budowę zgodę wyrażono w 1709 roku. Architektem świątyni był Martin Frantz, który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego wzorowany na kościele Katarzyny Wazówny w Sztokholmie. To obiekt o kilkuczłonowej masywnej bryle, zbudowany z połączonych ze sobą bloków w formie prostopadłościanu [...]




[...] W centrum dominująca bryła, oparta na planie krzyża greckiego, zwieńczona czterospadowym mansardowym dachem. Z nieużytkowanej po 1945 roku świątyni wywieziono do Kościoła Garnizonowego w Warszawie ważne elementy wyposażenia: ołtarz, chrzcielnica, organy, ambona, żyrandole i dzwony. Budowla ulegała powolnemu niszczeniu do 1958 roku, aż księża katoliccy rozpoczęli remont. 
Kościoły łaski (niem. Gnadenkirchen; cz. Kostely milosti) – sześć kościołów wybudowanych na mocy ugody altransztadzkiej zawartej między królem szwedzkim Karolem XII a cesarzem rzymskim Józefem I Habsburgiem w Altranstädt w 1707 roku" (wikipedia) 




część wyposażenia i przedmiotów związanych z Kościołem Łaski oraz działającymi przy nim biblioteką i gabinetem osobliwości (jak portrety pary cesarskiej, laska łaski, portrety pastorów itp.) znajdują się w zbiorach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze:
>> relacja TUTAJ 

na zdjęciach: wnętrza świątyni w tym ołtarz, epitafia, malowidła, organy, a także część odzyskanego oryginalnego wyposażenia (jak kartusze herbowe cechów rzemieślniczych) 

Kościół odwiedził w połowie sierpnia 1800 roku John Quincy Adams (późniejszy 6.prezydent USA, wówczas syn urzędującego 2. prezydenta USA). Swoje wrażania opisał w liście 16. opublikowanym w 1804 roku w antologii "Letters on Silesia: Written During a Tour Through that Country in the Years 1800, 1801"

Kościół odwiedził cesarz Wilhelm II w styczniu 1904 roku, biorąc udział w ślubie swojego marszałka dworu z damą dworu, pochodzącą z Kamiennej Góry 

lokalizacja:

strona parafii:

polecam również:


z kościołem tym związana była rodzina (ojciec- pastor) słynnego architekta Carla Gottharda Langhansa, budowniczego Bramy Brandenburskiej w Berlinie:


PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz