estakada kolejowa po remoncie, baszta z murami, widoki na bazylikę, fontanna - miejsce zagospodarowane w ramach programu "Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych"
mapa/lokalizacja:
Mapy Google:
oficjalna strona miasta:
"Strzegom (łac. Stregovia, niem. Striegau, cz. Střihom) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Duży ośrodek kamieniarski. Miasto leży na terenie Przedgórza Sudeckiego. Strzegom otaczają Wzgórza Strzegomskie.
- estakada kolejowa w Strzegomiu – estakada kolejowa oraz położone w jej ciągu wiadukty, na której przeprowadzona jest linia kolejowa nr 302 ze Strzegomia do Marciszowa na odcinku Strzegom Miasto - Grabina Śląska. Obiekt został wybudowany w 1911, w związku z podniesieniem rangi linii kolejowej 302 (otwartej w 1890) do pierwszorzędnej
- Pierwszy pierścień kamiennych murów z czworobocznymi basztami wzniesiono w latach 1291-1299, w miejscu poprzednio istniejących obwarowań drewniano-ziemnych na planie zbliżonym do owalu" (wikipedia)
(w ty bazylika)
polecam również:
PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Moje podróże:
**
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz