Walory Zamku Książ w Wałbrzychu były już tematem mojego wpisu. Komnaty z dziełami sztuki, tajemnicze podziemia, wspaniałe tarasy z ogrodami, dziedzińce pełne historii. Otoczenie wiekowej rezydencji jest nie mniej atrakcyjne! Na wędrowców i poszukiwaczy sekretów historii, piękna przyrody czy sztuki w okolicach zamku czeka wiele perełek! Zapraszam na przegląd wybranych atrakcji, które warto poznać!
Samo zwiedzanie zamku oraz uczestnictwo w ofercie ciekawych wydarzeń może zając kilka godzin! Jeżeli wciąż będzie wam mało… okolice Książa polecają się na intensywną eksplorację z mnóstwem niespodzianek i całą paletą walorów!
Moje liczne wizyty w zamku i zachwyt jego pięknem i interesującą historią oraz zagospodarowaniem podsumowałem już w kilku artykułach:
- Zamek Książ – od podziemi, przez bogate wnętrza po tarasy i ogrody (+ wystawy i wydarzenia) (GALERIA)
- Zamek Książ – za dnia i w nocy: piękno Dolnego Śląska (GALERIA)
- Zamek Książ (w sztuce i naturze) (opis + mapa)
- 4 Pory Roku: Zamek Książ
Pora na równie ciekawe i urokliwe perełki sąsiadujące z zamkiem, leżące na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego lub w najbliższej okolicy zamku, a także będące z nim historycznie związane.
Galerię zdjęć – około 100 mojego autorstwa – uzupełniłem o krótkie informacje i mapki. Trzy z wymienionych atrakcji są biletowane. Pozostałe pozwalają na swobodne spacery i korzystanie o dowolnej porze bezpłatnie.
Zamek Stary Książ
Oczywiście największą atrakcją okolic Zamku Książ jest zamek Stary Książ – sztuczna, romantyczna ruina. To miejsce jest krajobrazową perełką. Architektura świetnie komponuje się z malowniczym terenem. Dziś oglądamy rzeczywiście ruiny. Natomiast przez około 150 lat, między końcem XVIII wieku a końcem II wojny światowej Stary Książ był znacznie bardziej kompletną budowlą, z dziedzińcem, basztami i infrastrukturą turystyczną. Czas okazał się niezbyt łaskawy dla tego arcyciekawego zamku. Tam bawili się arystokraci, pojedynkowali się ostatni śląscy rycerze (ich potyczki obserwował J.Q. Adams, który został później 6. Prezydentem USA!), wypoczywali spacerowicze i kuracjusze. Dziś przybywają tam turyści. Choć romantyczna ruina stała się dosłowną ruiną, nadal przyciąga. Pamiątkowe zdjęcie przy portalach to prawdziwy must have! Zachwycają mury pamiętające historię, wspaniały bluszcz czy widoki.
- 4 Pory Roku – Stary Książ
- Turnieje: z bronią i śpiewem – historyczne potyczki rycerskie w Lwówku Śląskim, Grodźcu i Książu oraz wrocławski książę jako słynny Minnesänger (GALERIA i ciekawostki historyczne, literackie i muzyczne)
Jeziorko Daisy
Znajduje się na terenie Ksiażańskiego Parku Krajobrazowego w jego części stanowiącej rezerwat. Administracyjnie jest to już gmina Świdnica w powiecie świdnickim (okolice wsi Mokrzeszów). Szlak nad jeziorko prowadzi od strony Książa przez Lubiechów (dzielnicę Wałbrzycha, gdzie znajduje się Palmiarnia, również wspominana dalej w tym tekście). Z Zamku nad jeziorko jest dość daleko (kilka km). Mniej wprawieni w wędrówce turyści mogą w okolice jeziorka dostać się autobusem miejskim (linia 8 na trasie do Książa z Szczawna-Zdroju).
Jezioro Zielone potocznie nazywane Jeziorkiem Daisy (od pseudonimu księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless) to zalane wyrobisko kamieniołomu, powstałe w 1870 roku po eksploatacji wapieni. Nad jeziorkiem znajdują się stare zabudowania, między innymi przebudowany wapiennik. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, często wybierane na spacery i biwaki.
Palmiarnia
To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli egzotyki oraz dla miłośników… lemurów! Palmiarnia znajduje się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Palmiarnia powstała na początku XX wieku z inicjatywy Henryka XV, męża słynnej księżnej Daisy. Był to prezent dla tej słynnej arystokratki kochającej kwiaty!
Mauzoleum
Najbliżej zamku znajduje się pięknie usytuowane mauzoleum. Jest to miejsce upamiętniające rodzinę Hochbergów, dawnych właścicieli Książa i okolic. Budowla stoi na niewielkim wzniesieniu niedaleko reprezentacyjnej bramy wjazdowej na teren kompleksu, w pobliżu punktu widokowego Grób Olbrzyma. Do mauzoleum prowadzą piękne aleje.
Cennik zwiedzania >>> https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/zwiedzanie/dzienne
Rododendrony
Zamek otaczają piękne rododendrony. Zimą zachowują mięsiste zielone liście – dlatego nawet w szarobure dni jesieni i zimy okolice zamku mogą zachwycić miłośników krzewów. Z kolei prawdziwi spektakl różaneczniki zapewniają na przełomie maja i czerwca. Wówczas pięknie kwitną! To fantastyczna pora, kiedy Książański Park Krajobrazowy czaruje zapachami i barwami.
Niedaleko zamku (ścieżka w kierunku Świebodzic) znajduje się Dolina Różaneczników z ścieżką dydaktyczną. Rododendrony znajdziemy też w okolicach mauzoleum.
Przełomy Pod Książem
Malownicza sceneria wokół Książa to głównie obszar niezwykle pięknego rezerwatu Przełomy pod Książem w dolinie Pełcznicy. Skalisty i zalesiony przełom rzeki przecinają szlaki spacerowe pełne kładek, krętych ścieżek i zaskakujących miejsc.
Znajdziemy tam zarówno ruiny pozostałe po dawnym zagospodarowaniu tereny, w tym mała architekturę, jak Przystań Gondoli czy pomnik dzieci Hochbergów na dawnym łabędzim stawie. Są tam też pomniki przyrody, jak Cis Bolko. Spacer ścieżkami i szlakami wyznaczonymi na tym terenie to wspaniała przygoda i odpoczynek na łonie natury!
Stado Ogierów
Nieopodal zamku znajduje się hodowla koni, grupująca ogiery głównie rasy śląskiej. Przy stadzie działa również stadnina klaczy. Stado mieści się w zabytkowych zabudowaniach stajennych i powozowni. To piękny kompleks architektoniczny (mur pruski) skrywający m.in. zaskakującą – piękną i sporą – krytą ujeżdżalnię.
W kilku pomieszczeniach wyeksponowane są również stare sanie czy powozy. Odbywają się tutaj również zawody, w tym w tradycyjnym powożeniu. Zwiedzanie obiektu jest płatne. Warto dodać, że tuż obok zabudowy stada znajduje się przystanek autobusowy transportu miejskiego (linia 8).
Informacje o zwiedzaniu: >> http://www.stadoksiaz.pl/oferta/zwiedzanie
Zamek Cisy
Znajduje się na krańcu Książańskiego Parku Krajobrazowego. To ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego prawdopodobnie przez księcia Bolka I Surowego (księstwo jaworsko-świdnickie). Położony jest w dolinie Czyżynki, już na terenie gminy Stare Bogaczowice (powiat wałbrzyski). Ciekawy obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich.
Od kilku lat przy zamku odbywają się latem turnieje rycerskie. Okolica jest bardzo piękna i zachęca do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu (są tu również trasy rowerowe).
Punkty widokowe
Wokół Książa znajduje się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać zamek, ale i okolicę. Najpopularniejsze miejsca tego typu to Grób Olbrzyma czy też Ambona. Ceniony jest też widok z tarasu przy zamku Stary Książ. Warto zobaczyć fantastyczne krajobrazy, które zapewniają te miejsca!
Mam nadzieję, że podobał Wam się ten wirtualny spacer. Zachęcam do poznawania zamku Książ, jak i jego przepięknej i ciekawej okolicy.
- Polecam również inne posty na blogu oznaczone tagami:
- Atrakcje i historie związane z miastem znajdziecie w postach oznaczonych tagiem:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz