Świdnica jest jednym z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska! Słynie szczególnie z wspaniałej katedry z strzelistą wieżą i bogatym wyposażeniem oraz barokowego, drewnianego Kościoła Pokoju – ewangelickiej świątyni, która znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO! Jednak miasto położone niedaleko Ślęży to nie tylko sakralne perły. Kupiecka potęga tego ośrodka handlowego i rzemieślniczego (choćby piwowarskiego, ale i historycznie również… piernikarskiego*) sprawiła, że stare miasto pełne jest urokliwych budowli oraz świetnej małej architektury. Właśnie z uwagi na handlowe tradycje na dolnośląskim rynku znajduje się… fontanna z Neptunem!
Świdnicki rynek pięknie prezentuje się i za dnia, i w nocy. Zapraszam na mały spacer. Spotkamy Trójcę chrześcijańską i kilku bogów i tytanów antycznych, a także znakomitą astronomkę!
Co nas czeka na świdnickim rynku? Za dnia możemy obejrzeć nie tylko piękne fasady czy rzeźby. W świdnickim historycznym ratuszu działa świetne Muzeum Dawnego Kupiectwa. Czynna jest również wieża ratusza z punktem widokowym (zobaczyć można panoramy na okolicę, w tym Sudety i Przedgórze Sudeckie). W rynku znajduje się również ośrodek kultury z galerią i teatrem. Także lokalna Informacja Turystyczna ma swoją siedzibę w centrum. Są tu również ulokowane klimatyczne restauracje czy kawiarnie i lodziarnie. Można kupić kwiaty oraz lokalne produkty. W rynku odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne, w tym Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości czy jarmark bożonarodzeniowy.
I za dnia i w nocy podziwiać można choćby: fontanny (w tym z mitycznym tytanem Atlasem i Neptunem – bogiem mórz i żeglarzy), ławeczkę z figurą świdnickiej astronomki Marii Kunic, Kolumnę Świętej Trójcy, fasady pięknych kamienic (np. Pod Złotą Koroną, Pod Hermesem).
* a propos ciekawych rzemiosł związanych z Świdnicą kilka słów w moich wpisach:
strony miasta i organizacji oraz atrakcji związane z informacją i ofertą turystyczną:
- http://um.swidnica.pl/pages/pl/turystyka/informacja-turystyczna.php
- http://ks-j.com.pl/ (LOT "Księstwo Świdnicko - Jaworskie")
- http://www.muzeum-kupiectwa.pl/
do Świdnicy można dojechać komunikacją zbiorową (pociągi do Świdnicy przez Jaworzynę Śląską, lub busy i autobusy z Wrocławia czy Wałbrzycha)
Polecam również:
- Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (GALERIA). Oblicza piękna i niezwykłości – dolnośląskie perły
- o Neptunie: Sudety, Śląsk i Łużyce z... bogiem mórz! Neptun z dala od swojego królestwa
- o Marii Kunic: Świdnicka miłośniczka gwiazd – kilka słów o pionierskiej pracy Marii Kunic
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz