Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
30 kwietnia 2024
Cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy (GALERIA)
29 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
Sztukaterie i stiuki – kunsztowny świat zdobień zabytków dolnośląskich (GALERIA)
25 kwietnia 2024
Sanatorium Römplera (obecnie Biały Orzeł) w Sokołowsku (GALERIA)
Sklepienia, sufity dolnośląskie – gdzie warto spojrzeć w górę? (GALERIA)
Stropy budowli ponad naszymi głowami nie musza być nudne. Wiedziano o tym od dawna. Rozmaite sposoby i techniki konstruowania oraz dekorowania sklepień i sufitów sprawiają, że warto zwiedzać zabytki także dla tego, pod czym przechodzimy! Malowidła, sztukaterie, sgraffita i mozaiki, kunsztowne belki.
Wybrałem niemal 100 obiektów, w których warto zwrócić uwagę na sufity i sklepienia. Zapraszam do galerii z opisanymi zdjęciami (w linkach moje relacje na blogu, zawierające wybór zdjęć z danego miejsca, informacje, ciekawostki oraz dane lokalizacyjne – mapy/znaczniki czy dane kontaktowe – oficjalne strony).
18 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
Kwietny kwiecień po dolnośląsku, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)
14 kwietnia 2024
XXXVII Mała Wielkanoc w Lubawce - byłem jurorem dolnośląskiego Konkursu Tradycyjnych Potraw Wielkanocnych (GALERIA)
13 kwietnia 2024
Czekoladowe spotkanie w Czarnym Borze
12 kwietnia 2024
Boska Komedia i Dante - dolnośląskie konteksty literackie i artystyczne oraz recepcja dzieła (GALERIA i wybór ciekawostek)
Wielkie literackie dzieło końca średniowiecza i interesujące konteksty dolnośląskie!
O tym nie uczą w szkołach. Zapraszam.
Z NIEUDOSTĘPNIONEJ wieży Kościoła Łaski w Kamiennej Górze (GALERIA)
11 kwietnia 2024
Bach w Cieplicach i Wrocławiu! Niezwykła historia portretu mistrza
Jeden z najważniejszych muzyków w dziejach i jego portret. Najwierniejszy z wizerunków Bacha przez około 100 lat był przechowywany na Dolnym Śląsku. Dziś jest ozdobą sali wystawienniczej w Archiwum Bachowskim w Lipsku. Portret wywieziony tuż przed wybuchem II wojny światowej z Cieplic (Warmbrunn) do Anglii był inspiracją dla młodego Gardinera, jednego z najważniejszych interpretatorów muzyki baroku w naszych czasach!
Adonisowy gaj w Kamiennej Górze - wiosenna szata dawnego cmentarza ewangelickiego (GALERIA)
10 kwietnia 2024
Pałace Dolnego Śląska - wybór (GALERIA)
Pałace są pamiątką po czasach arystokracji. Wspaniałe rezydencje Dolnego Śląska budowane były głownie przez szlacheckie rody zamieszkujące region. W wystawnych siedzibach zamieszkiwali zamożni właściciele ziemscy, politycy, wojskowi, ale też duchowni, a później również wpływowi kupcy i przemysłowcy. Zachowane do dziś pałace służą jako atrakcje turystyczne (muzea, zabytki udostępnione zwiedzającym), a także obiekty użyteczności publicznej (szkoły, urzędy itd) oraz hotele. Wiele z nich reprezentuje ciekawą architekturę, niektóre mogą pochwalić się również interesującym wyposażeniem. Nawet zrujnowane pałace stanowią atrakcję - część z nich, jako trwałe ruiny, udostępniona jest amatorom turystyki.
Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu wybranych pałaców z województwa dolnośląskiego i historycznego regionu Dolnego Śląska. Kilkadziesiąt obiektów! To niektóre zabytkowe rezydencje. Post będę aktualizował.