12 kwietnia 2024

Z NIEUDOSTĘPNIONEJ wieży Kościoła Łaski w Kamiennej Górze (GALERIA)


Miałem niezwykłe szczęście i dzięki pomocy osób obsługujących parafię pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, mogłem wejść na wieżę barokowego Kościoła Łaski. To jeden z 4 tego typu ocalonych zabytków Śląska! Wejście było ekstremalne. 

Wieża nie jest NIECZYNNA i nieprzygotowana do zwiedzania. Wnętrze jest ciemne, nie posiada zabezpieczeń. Także galeryjka hełmu wieży nie posiada żadnych balustrad, a jej podstawa jest stroma. 

Udało mi się pokonać lęki i zrobić kilka zdjęć. 




wieża kościoła 

więcej o kościele:






widoki z galeryjki w hełmie wieży Kościoła Łaski w Kamiennej Górze 

Z wieży można zobaczyć można przede wszystkim Kamienną Górę leżącą w Kotlinie Kamiennogórskiej. Widoczne są także otaczające kotlinę pasma górskie, zwłaszcza Rudawy Janowickie z Wielką Kopą, a także Góry Kamienne (Czarny Las). Można również dostrzec Góry Wałbrzyskie, a także Karkonosze (Śnieżkę). 





polecam również: 




warto dodać, że jako legalna, udostępniona wieża widokowa - atrakcja turystyczna funkcjonuje wieża dawnego Kościoła Łaski w Żaganiu: 

więcej: >>> TUTAJ 


Kilka uwag. Co widać z wieży:



gmach Centrum Kultury w Kamiennej Górze i Biblioteka Miejska w Kamiennej Górze (dawnej dom handlowy zakładów włókienniczych Methner und Frahne

więcej o tym zabytku: >>> TUTAJ 


gmach dworca kolejowego w Kamiennej Górze, zabytek z 1869 roku

więcej o tym budynku: >> TUTAJ 


od lewej: 

neorenesansowy ratusz w Kamiennej Górze. Więcej o tym budynku: >> TUTAJ 
widoki z wieży ratusza (nieudostępniona):  >>> TUTAJ 

kościół pw. św. ap. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze. Więcej o tym zabytku: >> TUTAJ 

rynek w Kamiennej Górze. Więcej o tym miejscu: >> TUTAJ 



Śnieżka. Więcej: >>> TUTAJ 

******

*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz