Translate

4 maja 2023

Rynek w Bolkowie - wyjątkowy pochyły plac! (GALERIA)


W mieście znanym z zamku i festiwalu Castle Party. 

Stare miasto w Bolkowie - kamienice, ratusz, studnia i fontanna... na podłużnym, mocno pochyłym rynku - unikatowa lokalizacja. To jeden z najbardziej pochyłych rynków w regionie. 





"Bolków (niem. Bolkenhain) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Bolków. Bolków leży na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego, czyli na pograniczu Sudetów Zachodnich i Sudetów Środkowych. Pod względem historycznym miasto leży na Dolnym Śląsku, na terenie dawnego księstwa świdnickiego (świdnicko-jaworskiego). Miasto powstało w 1265 roku. Prawa miejskie otrzymało w 1276 roku" (za: Wikipedia) 




Rynek w Bolkowie i jego zabudowa: 

"pochyły, prostokątny rynek, otoczony kamienicami podcieniowymi z XVIII w. na jego zachodniej pierzei, pod wysokie podcienie prowadzą schody. >>> Kościół parafialny pw. św. Jadwigi - gotycka budowla. Ratusz - wzniesiony w XIV w., odbudowany w 1670 r., a w 1827 r. przebudowano go według projektu Hedemana z Kamiennej Góry. Anielska fontanna (niem. Angel Brunnen) – fontanna usytuowana w 1858 r. na miejscu dawnego kościoła ewangelickiego w Bolkowie – granitowa fontanna z figurą chłopca czytającego Biblię, replika" (za: wikipedia) 





mapa/lokalizacja:




polecam również inne posty z tego miasta:
(w tym zamek oraz kościół i były kościół ewangelicki):


oraz inne posty oznaczone tagami:

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz