Przepiękne włoskie miasto zachwycające zabytkami i kontekstami kulturowymi.
Świat architektury, wielkiej polityki, biznesu i kultury - historyczne centrum Werony - miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO.
"Werona (wł. Verona) – miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska (Veneto). Leży nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Jest znaczącym ośrodkiem handlu i jednym z bogatszych miast północnych Włoch. Jednym z zabytków Werony jest amfiteatr z czasów rzymskich, zwany Areną (Maria Callas debiutowała na Arenie w 1947 roku). Atrakcją turystyczną Werony są domy Romea i Julii, bohaterów dramatu Williama Szekspira [...]"
"[...] (Dzięki Williamowi Szekspirowi Werona jest dziś miastem szczególnie znanym i podziwianym na świecie. Szekspir nigdy nie odwiedził Werony, ale ją poznał poprzez pisma Luigiego da Porto, Masuccia Saletarnitana i Mattea Bandella, które go zainspirowały do napisania jednego ze swoich najsłynniejszych dzieł: Romea i Julii). Werona to Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO [...]"
"[...] W Weronie znajdują się dwie rzymskie bramy z I wieku n.e.: brama Borsari i brama Leoni. Inną bramą rzymską jest Łuk Gawiuszów. Castelvecchio – średniowieczny zamek gotycki, obok Most Scaligerów. Pałac Maffei i lew na placu Erbe (Piazza delle Erbe), Posąg Madonna Verona [...] i inne.... " (wikipedia)
W galerii wybrane zabytki, w tym bramy, pałace, kamienice, mosty, mała architektura, kościoły.
*****
post urlopowy - wycieczka po północy Włoch - więcej posty z tego kraju: TUTAJ
****
polecam także posty oznaczone tagiem:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz