Bez mała 50 lat mieszkańcem Wrocławia był Johann Timotheus Hermes - twórczy duchowny, autor poczytnej powieści epistolarnej. Utwory poetyckie z jego dzieła życia „Sophiens Reise” spodobały się Mozartowi! Wielki klasyk skomponował 3 pieśni do słów współczesnego mu duchownego związanego z kościołami św. Marii Magdaleny i Elżbiety we Wrocławiu.
Na blogu pisałem już o mozartowskim poecie, który urodził się we Wrocławiu. Gottlieb Stephanie napisał libretta do dwóch oper Wolfganga Amadeusza Mozarta (więcej TUTAJ). Mozartowi przypisywane były też pieśni do słów Johanna Christiana Günthera ze Strzegomia (więcej TUTAJ). Pora na kolejnego literata, którego słowa zostały przez wielkiego muzyka utrwalone w formie kompozycji wykonywanej przez śpiewaków.
Johann Timotheus Hermes urodził się 31 maja 1738 roku w Petznick na Pomorzu Wschodnim. Zmarł jako Dolnoślązak z wyboru - 24 lipca 1821 roku we Wrocławiu. Mieszkańcem śląskiej stolicy był od 1772 roku. Był poetą, prozaikiem, ale i teologiem oraz językoznawcą. We Wrocławiu był przede wszystkim kaznodzieją, m.in. w kościele Marii Magdaleny, ale też profesorem teologii w szkole. Był płodnym pisarzem, który szczególną popularność zdobył dzięki powieści epistolarnej „Sophiens Reise von Memel nach Sachsen” (pojawiają się w niej wątki związane z Wrocławiem i innymi miejscami na Śląsku).
W tej książce znalazły się wiersze, które spodobał się Mozartowi. Oto one: oryginały z książek Hermesa z XVIII wieku, kompozycje Mozarta z XIX-wiecznych wydań, a także nagrania tych pieśni.
An die Einsamkeit ("Sei du mein Trost"), K.391/340b
muzyka: Wolfganga Amadeusz Mozart
poezja: Johann Timotheus Hermes
Verdankt sei es dem Glanz, K.392/340a
muzyka: Wolfganga Amadeusz Mozart
poezja: Johann Timotheus Hermes
An die Hoffnung ("Ich würd' auf meinem Pfad"), K.390/340c
muzyka: Wolfganga Amadeusz Mozart
poezja: Johann Timotheus Hermes
Pieśni powstały w latach 1780 – 1782, czyli niedługo po publikacji powieści Hermesa. Pisarz był wówczas wrocławskim kaznodzieją.
Polecam również:
>> Dolnoślązak – wyraziciel woli wdowy po Mozarcie, spadkobierca artystyczny dorobku kompozytora, powiernik jego szwagierek: Alois Taux z Braszowic pod Ząbkowicami Śląskimi, pierwszy dyrektor Mozarteum
>> (Co najmniej) 10 Mozartowskich ciekawostek związanych z Dolnym Śląskiem i Sudetami
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz