Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
31 maja 2023
30 maja 2023
Galeria sztuki ludowej Jana Giejsona w Bardzie (GALERIA)
Kaznodzieja-pisarz z Wrocławia i trzy pieśni Mozarta (ciekawostka muzyczno-poetycka)
Bez mała 50 lat mieszkańcem Wrocławia był Johann Timotheus Hermes - twórczy duchowny, autor poczytnej powieści epistolarnej. Utwory poetyckie z jego dzieła życia „Sophiens Reise” spodobały się Mozartowi! Wielki klasyk skomponował 3 pieśni do słów współczesnego mu duchownego związanego z kościołami św. Marii Magdaleny i Elżbiety we Wrocławiu.
29 maja 2023
Pasożyt z dolnośląskich pól i jego odkrywca: lekarz z Wrocławia - o kaniance i doktorze Krockerze (ciekawostki historyczno-przyrodnicze)
Jest jak miniaturowa liana, która swoją siecią pochłania rozmaite rośliny zielne, a nawet krzewy. W świecie roślin może być uznana za wampira: wysysa życiodajne soki ze swoich ofiar! Pod koniec XVIII wieku opisał ją wrocławski lekarz. Do dziś stosuje się łacińską nazwę, którą zaproponował. Mowa o kaniance wielkiej (Cuscuta lupuliformis), którą odkrył i opisał Anton Johann Krocker. Przyrodnik i lekarz związany był z Dolnym Śląskiem. Zmarł we Wrocławiu w 1823 roku.
Kompleks Dworzysko w Szczawnie-Zdroju: Dwór Idy - restauracja w dawnym uzdrowiskowym folwarku Hochbergów (GALERIA)
Świdnicki Bestiariusz - niesamowite sklepienia w dawnej aptece! (GALERIA)
„Wokół stołu” – porcelana, sztućce, serwety… - urok celebracji ucztowania na muzealnej wystawie (GALERIA)
Na wieży zamku w Bolkowie (GALERIA)
Gotycka wieża zamku jest atrakcją turystyczną i punktem widokowym. Z wieży zobaczyć można bryłę zamku, architekturę Bolkowa, a także okolice – w tym Sudety (m.in. Góry Wałbrzyskie z Trójgarbem i Chełmcem).
Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu - klasycystyczna perła (GALERIA)
20 maja 2023
Moje spotkania z dziedzictwem i skarbami kultury oraz natury UNESCO (Polska, Czechy, Niemcy, Włochy, Francja) – przegląd subiektywny (GALERIA)
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO jest powszechnym wyznacznikiem miejsc szczególnie wartościowych dla ludzkości, a zarazem popularnych dla turysty. Szczególna ochrona prawna i ogólnoświatowe uznanie ekspertów w tym przypadku wiąże się także z rekomendacją i promocją. Często unikatowe obiekty, miejsca, dzieła sztuki i cywilizacji otrzymują większy rozgłos.
Obok szczególnie popularnej listy Dziedzictwa UNESCO (wpisanych, oficjalnie kandydujących, a nawet… wykreślonych!), warto też wspomnieć o mniej popularnych listach UNESCO: Dokumentów "Pamięć Świata", Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Rezerwatów Biosfery czy Geoparków. Zapraszam do mojego przeglądu odwiedzonych miejsc i interesujących kontekstów.
Niezwykły świat muzeów: Dolny Śląsk i nie tylko - przegląd muzeów, które odwiedziłem (GALERIA)
Na całym świecie muzea stanowią skarbnice materialnych artefaktów, ale i wiedzy - szczególnie o różnych aspektach przeszłości. Eksponują przedmioty ukazujące bogactwo świata przyrody i niezwykłe przykłady ludzkiej aktywności w postaci dzieł sztuki, rzemiosła i techniki. Muzea zalicza się do atrakcji turystycznych. Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu, który obejmuje odwiedzone przeze mnie muzea na Dolnym Śląsku (I część) i poza moim regionem – w innych częściach Polski i Europy (II i III część).
Przegląd obejmuje muzea o najróżniejszym profilu. Podpisy w galerii zawierają linki do blogowych relacji z pełną galerią zdjęć z danego miejsca, szczegółowymi informacjami oraz lokalizacją (znacznik na mapie).