22 maja 2023

Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu - klasycystyczna perła (GALERIA)


Jeden z najciekawszych kościołów Dolnego Śląska - choć skromny - jest interesującym przykładem klasycyzmu na Śląsku. Projekt świątyni wyszedł spod ręki wielkiego mistrza tego stylu. Kościół to dzieło C.G. Langhansa, autora Bramy Brandenburskiej w Berlinie. 

 Budowla z XVIII wieku jest jednym z najciekawszych przykładów eleganckiego i stonowanego stylu w architekturze z epoki Mozarta czy Goethego






"Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu (niem. Erlöserkirche) – świątynia należy do parafii ewangelicko-augsburskiej i mieści się na Placu Kościelnym tuż obok wałbrzyskiego rynku. W miejscu, w którym teraz stoi okazały budynek sakralny znajdował się wcześniej mały kościół, który wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. Budowę nowego kościoła rozpoczęto 8 sierpnia 1785 roku. Architektem został znany już wówczas, urodzony w Kamiennej Górze Carl Gotthard Langhans, projektant między innymi Bramy Brandenburskiej [...]"






"[...] Budowę świątyni zakończono 24 listopada 1788 roku. Organy zbudowane w latach 1746–1748 pochodzą ze świątyni wcześniej zburzonej. Konsultantem muzycznym ich przebudowy był laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Albert Schweitzer. Budynek posiada trzy empory. Wnętrze świątyni niewiele się zmieniło od czasów ukończenia budowli" (wikipedia) 






strona oficjalna:





polecam także inne posty z tego miasta:

polecam również:




****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

 

1 komentarz:

  1. Niemal taki sam kościół, tego samego architekta stoi na granicy wielkopolsko-śląskiej, w centrum miasta Rawicz

    OdpowiedzUsuń