Translate

2 lipca 2023

Zamek Cisy - ruiny niedaleko Książa (GALERIA)


Niedaleko zamku Książ i romantycznych ruin Starego Książa znajduje się kolejny ciekawy zamek! 

Ruiny leżą na terenie parku krajobrazowego. Okolica jest interesująca z uwagi na historię i przyrodę. 







"Zamek Cisy (Cieszów, niem. Zeisburg; Cziskenberg, Zeisberg; Zeiskenschloss) – ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez księcia Bolka I Surowego lub jego syna Bernarda Statecznego. Zamek zbudowano w dolinie Czyżynki, w pobliżu Cieszowa (Fröhlichsdorf) w gminie Stare Bogaczowice (Altreichenau) w powiecie wałbrzyskim. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaku handlowego i w XIII wieku chronił wschodnią granicę księstwa jaworskiego [...]"







"[...] Zamek Cisy był jedną z warowni, które Bolko II zajął w 1355 r. w ramach szerszej akcji wobec zbuntowanych zamków w okolicach Wałbrzycha. Liczne wydawane tu dokumenty wskazują, że na zamku mieszkała Agnieszka Habsburżanka, wdowa po Bolku II Świdnickim. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., zamek spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę" (wikipeida) 





mapa/lokalizacja:





+ ciekawostki przyrodnicze z zamku:
Lilia złotogłów (Lilium martagon L.) – gatunek byliny z rodziny liliowatych. Uznawana jest za „jedną z najpiękniejszych roślin” we florze polskiej. Nazwa łacińska wywodzi się od "martagan" - turban - z uwagi na podobieństwo kwiatów do tureckiego nakrycia głowy. Nie bez powodu w XVIII wieku  Mattuschka we "Flora Silesiaca" podał ludową nazwę lilii "Türkischer Bund". Z kolei alchemicy wierzyli, że złota cebula lilii może być użyta do przekształcenia metalu nieszlachetnego w złoto , stąd we  "Flora Silesiaca" pojawia się także nazwa "Goldwurz" - korzeń złota. W Polsce nazywana "lilią janową", gdyż kwitnie w okolicach Nocy Świętojańskiej. 

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora) - więcej TUTAJ





polecam również:


a także posty oznaczone tagami:
#zamek,    #ruina 

a w okolicy:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz