Translate

15 lipca 2023

Katedra w Mediolanie - cud architektury: setki rzeźb, witraże, potężna bryła, niesamowite wnętrze (GALERIA)


To jeden z największych kościołów świata. Robi wrażenie nie tylko rozmiarami, ale i niesamowitym bogactwem dekoracji. 

Rozmach gotyku po włosku! 

Zapraszam do mojej galerii. Katedra w Mediolanie - z zewnątrz (potężna majestatyczna bryła ozdobiona marmurowymi rzeźbami i dekoracjami), a także wnętrza (pełne dzieł sztuki i zaskakujące niesamowitą aurą przestrzeni). 












"Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano/ Duomo di Milano) - gotycka marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m). Również witraże w chórze katedry należą do największych na świecie. Ukończenie katedry zajęło prawie sześć wieków: budowę rozpoczęto w 1386 r., a ostatnie szczegóły ukończono w 1965 r. [...]" 















"[...] Plan katedry składa się z nawy głównej z czterema nawami bocznymi, poprzecinanymi transeptem , a następnie chórem i apsydą . Wysokość nawy wynosi około 45 metrów. Pięć szerokich naw katedry, podzielonych przez 40 filarów, znajduje odzwierciedlenie w hierarchicznych otworach fasady. Nawet transepty mają nawy boczne [...]" 






"[...] Pod względem powierzchni jest to jeden z największych kościołów na świecie. Boczne ściany katedry pochodzą z XV-XVIII wieku i są przerywane rytmicznymi przyporami zwieńczonymi szczytami i wysokimi oknami. Ściany zdobi ponad 2000 rzeźb i 135  sterczyn. Najsłynniejszy posąg całej katedry to Święty Bartłomiej Obdarty ze skóry (1562), autorstwa Marco d'Agrate"











strona oficjalna - więcej infromacji:

mapa/lokalizacja:

(poza Dolnym Śląskiem - katedrę odwiedziłem podczas urlopowej wycieczki po północnych Włoszech) 












polecam również:








inne wybrane ciekawe katedry na blogu:











polecam również tagi:












Szczególne wrażenie zrobiła na mnie potężna fasada, las filarów z ogromnymi kapitelami ozdobionymi rzeźbami, gigantyczne witraże, niesamowita figura św. Bartłomieja. Trudno na zdjęciach oddać ogrom zabytku! 




***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz