Czy wiecie, że w Wałbrzychu i okolicznych wsiach powiatu wałbrzyskiego znajduje się kilka zabytkowych drewnianych kościołów?!
Mniej znane oblicze "zamkowego" regionu.
Sudety to nie tylko góry, ale i kultura materialna oraz dziedzictwo. Przykładem może być ziemia wałbrzyska, która obfituje zarówno w atrakcje typowo górskie, jak i zabytkowe. To kraina będąca nie tylko zagłębiem zamków (bardzo wielu!), ale i bardzo ciekawej architektury sakralnej. Dowodem na to mogą być choćby drewniane kościoły.
Zapraszam na krótkie omówienie tych zabytków.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej
(w gminie Mieroszów, na pograniczu Gór Suchych i Gór Wałbrzyskich). To piękny drewniany kościół z końca XVI wieku lub początku XVII wieku (jedna z dat budowy to 1603 rok), wybudowany jako kościół ewangelicki, obecnie katolicki. Wnętrze kościoła ozdobione jest późnorenesansową polichromią o wzorach geometrycznych i roślinnych. Ołtarz główny jest renesansowy, podobnie jak chrzcielnica. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z bramą.
Mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/RNSPUFPVzPwDbVX56
*** w tej samej wsi znajduje się również drewniane schronisko Andrzejówka: TUTAJ
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Grzmiącej
(w gminie Głuszyca, w Górach Suchych). To drewniany, dawniej ewangelicki, obecnie katolicki, jednonawowy kościół przebudowany w 1588 roku. Pochodzi z XVI wieku. Jest ryty gontem, posiada skromne wyposażenie z XVII i XVIII wieku.
Mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/NmRiCPbKCsYdSW3g9
Kościół Matki Bożej Śnieżnej w Sierpnicy
(w gminie Głuszyca, w Górach Sowich)
Dawniej kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny. Kościół w tym miejscu był wzmiankowany już w 1399 roku. Obecny drewniany kościół został wzniesiony w latach 1548-1564 i powiększony o murowaną wieżę w 1785 roku. Wnętrze salowe, prostokątne. Na zewnątrz, po obu stronach kościoła zbudowane są podcienie nazywane sobotami.
Mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/XLThSjWqFxb96q7e7
*** w tej samej wsi znajduje się również kompleks Osówka: TUTAJ
Kościół św. Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu
Świątynia została wybudowana w latach 1908–1910 z muru pruskiego (drewniana konstrukcja łączona z cegłą).
Mapa/lokalizacja:
https://goo.gl/maps/BUYpWmeBJ3aQGogz5
polecam również:
>>> Skarby i ciekawostki powiatu wałbrzyskiego - subiektywny przegląd
a także posty oznaczone tagami:
#kościół, #ArchitekturaDrewniana
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz