Translate

10 lipca 2023

Niesamowite Międzygórze - „alpejska” wieś na Dolnym Śląsku (GALERIA


Sudecka miejscowość znana jest z fantastycznej architektury, wodospadu i górskich szlaków! 


Międzygórze to bez wątpienia miejsce wielu zachwytów. Majestat przyrody objawiony pod postacią Masywu Śnieżnika oraz wodospadu Wilczki, a także wspaniałości szwajcarskiej architektury starych pensjonatów przyciągają tutaj amatorów unikalnego klimatu tego miejsca. 

"Spacer fotograficzny" mojego autorstwa - od zapory, przez wodospad po pensjonaty. Cuda przyrody i perełki architektury. Zapraszam! 










"Międzygórze (niem. Wölfelsgrund, cz. Vlčí Důl) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka w Sudetach Wschodnich na wysokości 570–670 m n.p.m.; w dolinie u podnóża Śnieżnika. Początkiem miejscowości były osiedla założone w XVI wieku przez drwali i węglarzy. W XIX wieku za sprawą ks. Marianny Orańskiej Międzygórze stało się popularną miejscowość klimatyczną z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim [...]










"[...] Dawny niemiecki kurort, został włączony do Polski w roku 1945. Do największych zalet okolicy należy duża liczba szlaków turystycznych oraz kilka znanych obiektów: wodospad Wilczki, kaplica Matki Boskiej Śnieżnej oraz zapora przeciwpowodziowa. W roku 1965 w Międzygórzu kręcono pierwszy odcinek serialu "Czterej pancerni i pies". Do ciekawszych obiektów w tym stylu należą domy wczasowe „Gigant” i „Gigant II”, jak również dawny budynek poczty” (za: wikipedia) 












na zdjęciach
m.in.: wodospad Wilczki, dolina z kwiatami, architektura: zabudowa pensjonatów i sanatorium, kościół, zapora z początki XX wieku, mała architektura: współczesne rzeźby wilków, tablica upamiętniająca Mariannę Orańską 

strona internetowa - więcej informacji









A w okolicy:


polecam również atrakcje >> ziemi kłodzkiej << na blogu










polecam również posty oznaczone tagiem:

#uzdorowisko 

wnętrze drewnianego kościoła w Międzygórzu:






***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

1 komentarz:

  1. Super okolice,piękne widoki ,tylko korzystać!

    OdpowiedzUsuń