Carl Maria von Weber jest jednym z najważniejszych twórców wczesnego romantyzmu. Ten niezwykły muzyk jako 18-letni początkujący kapelmistrz związał się z operą we Wrocławiu! Na Śląsku był aktywny przez kilka lat. W tym czasie dyrygował, występował jako solista, ale też komponował. Jednym z jego przedsięwzięć była opera na temat karkonoskiego Ducha Gór – Liczyrzepy!
Carl Maria von Weber urodził się 18 listopada 1786 roku. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest opera "Wolny strzelec". Pisał również pieśni i utwory kameralne oraz orkiestrowe.
Od 1804 pełnił funkcję kierownika muzycznego opery we Wrocławiu. Został szefem ważnej instytucji jako ledwie 18-letni artysta! Był bardo ambitny. Wręcz zrewolucjonizował zespół, odmładzając skład muzyków i wokalistów, a także wprowadzać nowinki z zakresu usadowienia członków orkiestry. Kładł również nacisk na repertuar. W stolicy Dolnego Śląska nie zabawił niestety długo. Co nie znaczy, że od razu opuścił Śląsk. W latach 1806–1807 działał na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie (Carlsruhe założone przez książąt oleśnickich i wirtemberskich na wzór Karlsruhe położonego w Badenii-Wirtembergii).
Weber w czasie pobytu we Wrocławiu planował napisanie opery o Liczyrzepie. Libretto opery "Rübezahl" napisał prof. Johann Gottlieb Rhode, dramaturg działający we Wrocławiu od 1800 roku, redaktor "Breslauische Erzähler". Z nieukończonej opery przetrwała m.in. wykonywana do dziś uwertura koncertowa "Der Beherrscher der Geister". We Wrocławiu powstała również kompozycja na flet i orkiestrę „Romanza Siciliana”. Na rękopisie znajduje się adnotacja: „Skomponowana we Wrocławiu dla pana kupca Zahna 24 grudnia 1805 roku („Romanza Siciliana per il Flauto Principale, componirt in Breslau für H. Kaufmann Zahn, den 24ten December 1805”). Chodzi o kupca Jakoba Conrada Zahna, melomana, zapalonego flecistę który w 1803 roku założył kwartetowy fletowy i organizował w swoim domu prywatne koncerty. Nie zachowała się niestety zaginiona "Overtura Chinesa" z 1804/5 również skomponowana we Wrocławiu.
Także jako nadworny muzyk księcia wirtemberskiego Weber komponował. Na śląsku, w zamku w Pokoju, powstały m.in. takie kompozycje, jak: pieśń „Ich denke dein!” do słów Friedricha von Matthissona, a także Concertino für Horn mit Orchester z 1806 roku (znane z wersji odnowionej w 1815 roku jako op. 45). Ostatnia część kompozycji dla wirtuoza grającego na rogu - Polacca - nawiązuje do polskiej muzyki ludowej i dworskiej.
Weber: Concertino, Op. 45 - Polacca (YouTube)
We Wrocławiu Webera upamiętnia m.in. tablica. W 2021 roku z okazji 180. lecia otwarcia gmachu Opery Wrocławskiej (współczesny budynek opery powstał w 1841 roku, Weber pracował w teatrze nazywanym Kalte Asche) instytucja wystawiła słynną operę Webera „Wolny Strzelec” w gwiazdorskiej oprawie.
Post powstał w 2021 roku z okazji 235. rocznicy urodzin Webera, oraz 200-lecia premiery „Wolnego Strzelca” (18 czerwca 1821 roku w Berlinie).
Polecam również inne podobne posty oznaczone tagami:
#ciekawostka, #muzyka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz