Translate

21 lipca 2021

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (GALERIA). Oblicza piękna i niezwykłości – dolnośląskie perły

Wiele budowli kusi swoim niezwykłym wyglądem, pięknymi ozdobami czy stylem architektonicznym, zachęcając do zwiedzania wnętrz. Bywa, że tam skrywają jeszcze wspanialsze cuda! Za mniej lub bardziej zdobnymi fasadami na turystów czekają wspaniałe wnętrza: wypełnione malowidłami, sztukaterią bądź innymi dziełami sztuki. Zdarza się, że w zasadzie skromna oprawa zewnętrzna nie zapowiada ukrytego piękna, które schowane jest za murami. W tym cyklu zestawiam to, co na zewnątrz, z tym, co w środku. To suita na temat niezwykłości na mapie turystycznej Dolnego Śląska. 



W tym odcinku dwa skarby: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – perły sakralne uznane za Pomniki Historii na terenie Polski oraz za dziedzictwo ludzkości na liście UNESCO. 


Zwiedzając i obserwując cudze relacje z odwiedzin w różnych miastach i miejscowościach, zauważam, że rozmaite budowle znane są bardzo powierzchowne. Nawet te bardzo dobrze promowane oraz łatwo dostępne. Spotkałem się z czasami dość zaskakującymi „zwierzeniami” osób, które doskonale znały rozmaite obiekty z zewnątrz, natomiast nigdy nie zajrzały do ich wnętrza. Chciałbym, żeby ten cykl zachęcił do poznawania wspaniałych skarbów leżących na Dolnym Śląsku. Zaprezentuję całkiem znane, ale i mniej kojarzone architektoniczne perły, które warto podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale i przekroczyć progi, by zachwycić się tym, co ukrywają za murami. 



Kościół Pokoju w Jaworze 


Kościół Pokoju w Świdnicy 


Kościoły Pokoju (Friedenskirche) znajdują się na Dolnym Śląsku. Do dziś zachowały się dwa. W Jaworze i w Świdnicy – w linii prostej dzieli je 31 km.  Pierwotnie były to trzy kościoły (nie zachował się zbudowany w Głogowie) wybudowane w drugiej połowie XVII wieku. Ich nazwa zwyczajowa wywodzi się od genezy ich powstania. Zostały wybudowane w wyniku zawarcia wielostronnego układu kończącego wojnę trzydziestoletnią - pokoju westfalskiego. Wojna trzydziestoletnia (1618 – 1648) była konfliktem na tle religijnym. W przypadku Śląska jej efektem była nie tylko ogólna zapaść ekonomiczna i demograficzna, ale i represje wymierzone w ewangelików. Dotyczyły one m.in. konfiskaty obiektów sakralnych. Zgoda na wybudowanie nowych uzależniona była od katolickiego władcy. 


Kościół Pokoju w Jaworze 


Kościół Pokoju w Świdnicy 

Wybudowanie trzech Kościołów Pokoju stanowiło wyjątek wynikający z ustaleń wspomnianego pokoju. Wyjątek ten był oczywiście okupiony wyrafinowanymi utrudnieniami. Kościoły m.in. nie mogły znajdować się w granicy miasta a poza murami, nie mogły być zbudowane z trwałych materiałów, nie mogły mieć dzwonów, musiały powstać w ściśle określonym czasie na koszt ewangelików. Mimo wielu niedogodności kościoły powstały, a dwa z nich – cudem – przetrwały stulecia do naszych czasów. Istniejące do dziś kościoły w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. W roku 2001 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2017 roku Kościoły Pokoju wpisane zostały na listę Pomników Historii  w Polsce. Kościoły nadal służą celom sakralnym. Są również obiektami turystycznymi. Ich zwiedzanie odbywa się komercyjnie (kupno biletów). W Kościołach Pokoju organizowane są koncerty oraz wydarzenia kulturalne. 


Kościół Pokoju w Jaworze
ma 43,5 m długości, 14 m szerokości, 15,7 m wysokości. Jego ozdobą są m.in. piękne organy, zdobione malowidłami empory, rzeźbiona ambona, ołtarz. W kościele odbywają się Jaworskie Koncerty Pokoju

Oficjalna strona
(zasady zwiedzania):

Mapy:


Inne zabytki tego miasta:
 #Jawor 









Kościół Pokoju w Jaworze - wnętrza 

****

Kościół Pokoju w Świdnicy
ma 44 m długości, 30,5 m szerokości. We wnętrzach na uwagę zasługują: reprezentacyjna Loża Hochbergów, wspaniałe organy, bogato zdobiony ołtarz, malowane empory, malowidła na stropach. Kościół odwiedzany był przez wiele znamienitych osób, w tym rządzących w europejskich krajach. Odbywają się tam nabożeństwa ekumeniczne, festiwale muzyczne (w tym Festiwal Bachowski - Bach Festival oraz Festiwal Schlaga - Schlag Organ Festival). Kantorem w tej świątyni był Christian Gottlob Wecker, uczeń Jana Sebastiana Bacha

Oficjalna strona
(zasady zwiedzania):

Mapy:


Inne zabytki tego miasta:






















Kościół Pokoju w Świdnicy - wnętrza 


**************************


Polecam inne posty prezentujące architekturę i sztukę sakralną:

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 


Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz