Niezwykła budowla, wspaniale zdobiona przez największych artystów Norymbergi!
"Kościół Świętego Sebalda (St. Sebald, Sebalduskirche) – romańsko-gotycki kościół w Norymberdze, we Frankonii (Bawaria Niemcy). Pierwotne dedykowany świętemu Piotrowi i Katarzynie Aleksandryjskiej, a następnie świętemu Sebaldowi, VIII-wiecznemu pustelnikowi i misjonarzowi, który jest patronem Norymbergi. Dawna fara górnej części Starego Miasta, należąca do diecezji bamberskiej. Od reformacji (1525) do dnia dzisiejszego kościół należy do gminy ewangelickiej.
[...]
"Znany od XII w. W następnym stuleciu wzniesiono romańską, dwuchórową bazylikę, która na początku XIV stulecia otrzymała wczesnogotyckie nawy boczne i kaplice. W 1379 ze względu na kult św. Sebalda spoczywającego we wschodniej części kościoła wzniesiono wielki, trójnawowy chór wschodni zbudowany w stylu gotyku parlerowskiego. Zniszczony w 1945 i odbudowany w latach 50. XX w.
[...]"
[...]"
"Od strony architektonicznej łączy formy późnoromańskie (chór zachodni, korpus nawowy) z gotyckimi (prezbiterium, kaplice boczne, portale wejściowe). Zachowała się w znacznej części gotycka dekoracja architektoniczna i wystrój wnętrza, m.in. dwie figury Madonny z Dzieciątkiem (XIV i XV w.), św. Krzysztofa (1442 r.), św. Katarzyny z ok. 1320., późnogotycki nagrobek świętego Sebalda, dzieło Piotra Vischera Starszego, trzy dzieła Wita Stwosza (rzeźby Chrystusa i Marii, epitafium Pawła Volckamera oraz krucyfiks Mikołaja Wickla), XIV-wieczne sakramentarium, witraże"
(za: wikipedia)
(za: wikipedia)
oficjalna strona:
https://sebalduskirche.de/
https://sebalduskirche.de/
Sebaldus (lub Sebald) był prawdopodobnie anglosaskim misjonarzem do Niemiec w IX (a nawet VIII) lub X wieku. Osiadł jako pustelnik w Reichswaldzie koło Norymbergi, miasta, którego jest patronem. Pielgrzymki do jego grobu przyczyniły się do rozkwitu miasta.
z kościołem związany był również słynny kompozytor:
Johann Pachelbel (ur. 1 września 1653 w Norymberdze, zm. 3 marca 1706 w Norymberdze) – niemiecki kompozytor, organista i nauczyciel muzyki okresu baroku. Jego najbardziej znana kompozycja to kanon D-dur na troje skrzypiec i basso continuo - dzieło kojarzone nie tylko przez znawców muzyki dawnej, ale i popularyzowane jako muzyka filmowa i wielokrotnie parafrazowane w muzyce popularnej. Pachelbel napisał również kompozycję zatytułowaną "Aria Sebaldina".
polecam również inne posty oznaczone tagami:
a w okolicy:
* relacja urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - dla zainteresowanych wspaniałościami z innych stron Polski i Europy
PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Moje podróże:
**
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz