Neoromańska fasada świątyni skrywa wiele intrygujących detali: ludzkie twarze, ptaki, węże.
W XIX wieku wykonano dekorację, która zachwyca wycyzelowaną formą i zaciekawia treścią.
"Bielawa (niem. Langenbielau) – miasto i gmina w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Bielawa położona jest na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich. Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Bielawa diecezji świdnickiej. Pierwotnie była to świątynia murowana, wybudowana na planie zbliżonym do krzyża greckiego, jako kościół ewangelicki posiadający skromne, barokowe formy bez wieży, dzwonów i organów w 1743 roku. W 1843 roku kościół otrzymał wieżę w stylu klasycystycznym, posiadającą zegar nad głównym wejściem od strony północnej. Z powodu złego stanu technicznego świątyni w latach 1878–1880 została ona gruntownie przebudowana w stylu neoromańskim. Na zewnętrznym gzymsie zostały umieszczone wizerunki różnych zwierząt, wzmiankowanych w psalmie 148. We wnętrzu świątyni znajduje się drewniany strop oraz obszerne, empory o dwóch kondygnacjach" (za: Wikipedia)
mapa/ lokalizacja:
oficjalna strona:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz