Jedna z największych, wciąż nierozwiązanych tajemnic II wojny światowej na Dolnym Śląsku.
Potężne podziemne miasto - zagadkowy kompleks Riese w Górach Sowich i Włodarz. Tutaj rozegrała się tragedia więźniów nazizmu... Wnętrza góry i porośnięte lasem zbocza Włodarza wciąż strzegą zagadek z bolesnej przeszłości. Miejsce przyciąga pasjonatów historii, poszukiwaczy i eksploratorów.
Udostępniona turystom część kompleksu robi wielkie wrażenie. Tunele drążone w litej skale, a także zalane korytarze, po których pływa się łódką... Pobyt w tym miejscu nie pozostawia obojętnym.
Klimat tego miejsca wzmacniają tragiczne okoliczności powstania ogromnego przedsięwzięcia i jego niejasne przeznaczenie.
"Projekt Riese (z niem. olbrzym) – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943 nazistowskie Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w – uważany za bezpieczny – rejon Sudetów. W tym celu powołano jesienią 1943 spółkę Industriegemeinschaft Schlesien AG (w dokumentach często jako IG Schlesien), której przekazano kilka tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych, których umieszczono w czterech pierwszych obozach pracy. Jednak wobec niezadowalającego postępu prac już na przełomie marca i kwietnia 1944 nadzór nad budową przejęła Organizacja Todt. [...]"
"[...] Rozmach budowlano-inżynierski był na najwyższym wówczas dostępnym poziomie. Włodarz: ten olbrzymi kompleks został wybudowany w masywie góry Włodarz (niem. Wolfsberg – szczyt o wysokości 811 m n.p.m., w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.), prowadzą do niego trzy wejścia od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej. Całość kompleksu to duża liczba korytarzy przecinających się pod kątem prostym i tworzących siatkę. Dodatkowo istnieje w nim, jedna z największych, nieukończonych hal. Jest prawdopodobne, że w nieosiągalnej dziś głębi obiektu zamordowano wiosną 1945 kilka tysięcy więźniów pracujących przy budowie. Około ⅛ obiektu jest zalana wodą. Uważa się, że sam zamek Książ i jego najbliższe okolice były przygotowywane pod jedną z kwater głównych Hitlera. Natomiast nie jest do końca dowiedziona celowość budowli drążonych w samych górach [...]"
"[...] Po wojnie powstało wiele tez. Generalnie opinie specjalistów idą w kierunku wielkich schronów dla potrzeb wojennych. Na przestrzeni lat zagadka Riese stała się tematem zarówno licznych poważnych hipotez, jak i historii sensacyjnych. Jedna z nich głosiła, że w trakcie II wojny światowej w Górach Sowich trwały prace nad niemiecką Wunderwaffe. W 1995 otwarto trasę zwiedzania w kompleksie „Rzeczka”, przekształconą wiosną 2001 w Muzeum Sztolni Walimskich. Oprócz tego do zwiedzania dostępne są kompleksy Osówka i Włodarz oraz Książ" (za: Wikipedia)
strona oficjalna - więcej informacji:
relacje z innych obiektów RIESE na blogu:
a także podziemia w Kamiennej Górze:
>> ARADO
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz