Dolny Śląsk słynie z wielu interesujący miejsc, osób i wydarzeń. Na blogu opisuję wybrane przykłady niezwykłych ciekawostek z rozmaitych dziedzin: kultury, sztuki czy nauki. Oto kolejna.
Uniwersytet Wrocławski - gmach główny
William Louis Stern (właściwie Ludwig Wilhelm Stern) urodził się 29 kwietnia 1871 roku Berlinie. Doktoryzował się w rodzinnym mieście. Zasłynął jako jeden z pionierów psychologii, przede wszystkim psychologii osobowości i psychologii różnic indywidualnych. Od 1897 roku był związany z Wrocławiem, gdzie wykładał na tamtejszym uniwersytecie (za: „The Developing Individual in a Changing World”). W mieście nad Odrą wychowywał swoje dzieci (min. we Wrocławiu urodzili się: Hilde Marchwitza - tłumaczka i członkini ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi, oraz Günther Anders – filozof i mąż teoretyczki polityki Hanny Arendt). Obserwacja ich rozwoju pozwoliła badaczowi na budowanie wielu ciekawych teorii, w tym kształtowania się intelektu. Jedną z słuchaczek wykładów Sterna była filozofka i święta, Edith Stein (za: „Empathy, Sociality, and Personhood: Essays on Edith Stein’s Phenomenological...”).
tablica upamiętniająca studia Edith Stein we Wrocławiu
W czasie swojej 18-letniej kariery w stolicy Dolnego Śląska Stern wydał kilka ważnych dzieł. Niezwykle istotną publikacją była praca z 1912 roku pod tytułem „Die psychologischen Methoden der Intelligenzprüfung” ("Die psychologischen Methoden der Intelligenzprüfung und deren Anwendung an Schulkindern" z przedmową podpisaną we Wrocławiu. W 1914 roku ukazało się tłumaczenie na język angielski pod tytułem "The psychological methods of testing intelligence"). W niej naukowiec przedstawił podstawy swojej koncepcji obliczania ilorazu inteligencji. Jego model uznaje się za pierwszą naukową próbę matematycznego mierzenia możliwości ludzkiego rozumu i pojmowania (za: „The Psychology of Effective Learning and Teaching”). Zagadnieniem tym na początku XX wieku zajmowali się też: Alfred Binet i Théodore Simon. We Wrocławiu Stern wykładał do 1916 roku. Następnie wiązał się z Hamburgiem. Po dojściu nazistów do władzy, emigrował. Zmarł w 1938 w Durham w USA.
.
William Louis Stern, wolne media, wikimedia.org
przedmowa Sterna do "Die psychologischen Methoden der Intelligenzprüfung und deren Anwendung an Schulkindern" (za: archive.org)
Wrocławskiego Forum Wolnej Myśli było gospodarzem wykładu "William Stern i testy IQ" w 2013 roku. We Wrocławiu postawiono również pomnik upamiętniający opracowanie koncepcji ilorazu inteligencji przez wykładowcę z tego miasta.
wrocławski pomnik IQ (za https://www.google.com/maps)
posty związane z psychologią TUTAJ
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz