Skarbiec jesiennych klejnotów przyrody!
Spacer po cudownym ogrodzie botanicznym we Wrocławiu. Wspaniałe chwile wśród późnych kwiatów, barwnych liści oraz dyniowych dekoracji!
"Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego. Początkowo Ogród zajmował ok. 5 ha, a pierwszymi jego dyrektorami byli w latach 1811–1816 jego założyciele: systematyk, anatom i fizjolog roślin prof. Heinrich Friedrich Link i profesor historii naturalnej i rolnictwa F. Heyde. W latach 1852–1883, gdy jego dyrektorem był Johann Heinrich Robert Göppert, Ogród rozbudowano o działy dendrologiczny, paleontologiczny, grupy fizjonomiczne i geograficzne, poszerzono też dział roślin użytkowych [...]"
"[...] W 1945, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i w 50% – drzewostan Ogrodu. Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca) szklarniowych i gruntowych. Spośród rosnących na terenie Ogrodu drzew za pomniki przyrody uznano 27 z nich: dęby, cisy, miłorzęby, buki i platany. Jednostką filialną wrocławskiego Ogrodu Botanicznego jest od 1988 roku ponad 70-hektarowe arboretum w Wojsławicach niedaleko Niemczy" (wikipedia)
Październikowe, jesienne oblicze ogrodu w trakcie Festiwalu Dyni. Oprócz bogactwa gatunków drzew, traw czy kwiatów (w tym pięknych dalii i nasturcji), można było również podziwiać aranżacje wykonane z dyni (krasnale, postaci mityczne, w tym bóstwa z całego świata i Liczyrzepa, oraz postaci legendarne)
strona oficjalna
(informacje o dostępności, aktualnościach i biletach)
https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
(informacje o dostępności, aktualnościach i biletach)
https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
polecam również:
inne posty oznaczone tagiem:
a także posty oznaczone tagami:
ciekawostki przyrodnicze:
>> TUTAJ
polecam także relacje z innych jednostek Uniwersytetu Wrocławskiego:
>>> TUTAJ
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz