Wspaniały zabytek niedaleko Bolesławca. Prawdziwa perła Dolnego Ślaska!
W zamku mieści się centrum hotelowo-konferencyjne, ale część wnętrz jest udostępniona zwiedzającym! Warto zobaczyć ten klejnot!
"Zamek Kliczków (niem. Schloss Klitschdorf) – zamek znajdujący się we wsi Kliczków (gm. Osiecznica, pow. bolesławiecki, woj. dolnośląskie). Był własnością rodu Solms-Baruth do 1944 roku (Solms-Baruth był dolnołużycką rodziną szlachecką. Friedrich zu Solms-Baruth, urodzony 25 marca 1886 roku w Kliczkowie, w czasach nazistowskich utrzymywał kontakty z Kręgiem z Krzyżowej i działającymi tam bojownikami ruchu oporu). Zamek został założony w 1297 nad Kwisą jako graniczny gród obronny przez Bolka I Świdnickiego [...]"
"[...] W 1579 roku Rechenbergowie otrzymali od cesarza Rudolfa II zamek wraz z folwarkiem jako lenno – przebudowano go na rezydencję renesansową. W 1611 roku w zamku odbyła się wizyta króla Czech i cesarza rzymskiego Macieja. W 1747 majątek kliczkowski nabywa rodzina von Promnitz. W 1767 roku zamek trafił do Jana Chrystiana hrabiego Solms-Baruth. W latach 1877-1918 na zaproszenie właściciela dóbr w Kliczkowie gościł wielokrotnie cesarz niemiecki Wilhelm II [...]"
"[...] W 1881 roku berlińscy architekci Heinrich Kayser i Karl von Großheim rozpoczęli rozległą rozbudowę zamku Klitschdorf. Połączyli angielski gotyk z włoskim renesansem i francuskim manieryzmem. W tym samym czasie Eduard Petzold zaprojektował 80-hektarowy angielski ogród krajobrazowy. Zamek przetrwał II wojnę światową praktycznie bez szwanku, ale wnętrze zostało splądrowane przez wojska radzieckie [...]"
"[...] W 1949 pożar zniszczył zajezdnię i mieszkanie dla służby. W latach 50. zamek był pod opieką miejscowego urzędu leśnego. W 2007 roku w Zamku Kliczków zostało uruchomione Centrum SPA z hotelem, restauracją" (wikipeida)
zamek znajduje się na
Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców
Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców
zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz zamku obfituje w ciekawe informacje historyczne i anegdotyczne - polecam!
na zdjęciach:
zamek z zewnątrz, oficyna, dziedzińce, reprezentacyjne wnętrza, w tym część ocalałego wyposażenia: stolarka, piece kaflowe i kominki, do tego naścienne malowidła propagandowe z wczesnego okresu PRL oraz piec do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem
a także - słynny cmentarz koni w Kliczkowie - miejsce unikatowe - pozostałość cmentarza koni i psów, pierwotnie znajdowało się tam kilkanaście nagrobków.
strona oficjalna:
https://kliczkow.com.pl/
https://kliczkow.com.pl/
mapa/lokalizacja:
a w okolicy:
polecam również posty oznaczone tagiem:
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Twojego bloga znalazłem na fb i musze przyznać ze bardzo fajnie miejsce polecasz. idealne do odwiedzenia dla mnie szczególnie ze na jesien wybieram się na trójstyk graniczny :) dzięki jeszcze raz i pozdro! R ze spotBOX
OdpowiedzUsuńPięknie że są osoby, które propagują takie piękne miejsca. Napewno odwiedzimy🙋♂️
OdpowiedzUsuń