Translate

21 grudnia 2020

Gdy noc króluje... - piękno Dolnego Śląska i ciekawostki (GALERIA)

W światy czarów, snów i baśni, które noc i mrok spowiły!” - zaprasza w „Fauście” Goethe. Poeta, który odwiedził Dolny Śląsk w 1790 roku, doskonale przełamuje pokutujący od wieków mit nocy, jako czasu zła i niebezpieczeństwa. Wychowani na jego twórczości romantycy nauczyli nas chwytać nie tylko dzień – ale i właśnie noc – bo ta może być równie niezwykła i piękna! 



Przygotowałem zestaw wybranych ciekawostek i mnóstwo zdjęć, które ukazują uroki nocy – oczywiście tej dolnośląskiej. Na zdjęciach m.in.: Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Zgorzelec, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Radków, Jelenia Góra, Bolków, Kłodzko, Zagórze Śląskie... 


Noc, czyli pora, kiedy słońce znika za horyzontem, a niebo robi się ciemne. W zależności od pory roku noc może być krótka – znacznie krótsza od dnia, albo wręcz przeciwnie – dominująca nad oświetloną częścią doby. „Na koniec około 21 grudnia widzimy słońce w czwartym punkcie, w znaku Koziorożca; teraz przeciwnie od naszego punktu pionowego najbardziej oddalonym będąc, sprawuje, że noc jest najdłuższą a dzień najkrótszym; to jest zimowy nawrót słońca (solstitium hibernum ) i początek zimy” - uczy Julian Zaborowski w podręczniku 1858. Ten pozytywista z Wielkopolski był studentem Uniwersytetu Wrocławskiego (za: "Historya literatury polskiéj"). Najdłuższa noc w roku jest oczywiście tą szczególną – ale czary nocy czekają na poszukiwaczy wrażeń nie tylko w tę jedną rekordową mroczną bramę zimy. 


widok na Wrocław z wieży bazyliki św. Elżbiety 


zamek Książ 


galeria neonów we Wrocławiu 


Hala Stulecia we Wrocławiu 


Dom Kultury w Zgorzelcu 


Opera Wrocławska 


kładka multimedialna nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim 


Hala Spacerowa w Szczawnie-Zdroju 


Światłogród - zimowa iluminacja w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu


zalew w Radkowie w Górach Stołowych 


rynek w Bolesławcu 


rynek w Ząbkowicach Śląskich 


Polanica-Zdrój 


Jezioro Bystrzyckie 


Stara Kopalnia w Wałbrzychu 


rynek w Jeleniej Górze podczas Festiwalu Światła 


most kolejowy w Lewinie Kłodzkim 


ratusz w Dzierżoniowie 


deptak, mostek nad Jedlicą i kościół w Kowarach 


rynek z fontanną Neptuna i kolumna Trójcy Świętej w Świdnicy 


ratusz we Wrocławiu 


ratusz w Radkowie 


Most Tumski we Wrocławiu 


barokowe kaplice grobowe w Jeleniej Górze


nad Odrą we Wrocławiu 


Zaczarowany Ogród - Park Staromiejski we Wrocławiu - Teatr Lalek 



W wielu mitach i legendach motyw nocy wiąże się z zagrożeniem, złem i siłami nieczystymi. Noc była przez wieki pokazywana jako coś strasznego, negatywnego. Słońce przecież jest dawcą życia i energii – światła, które symbolizuje wiedzę (o symbolice słońca TUTAJ). Mniej więcej od czasów romantycznych noc zaczyna być postrzegana inaczej. Nadal eksploatowana jest jej „upiorna” strona (moda na „gotyckie” opowieści) – ale pojawia się też pozytywne spojrzenie na noc – przeciwieństwo dnia, który bywa podobnie jak cywilizacja oparty na sztywnych ramach niekiedy obłudnej moralności. Dniem rządzą reguły i prawo, porządek i rutyna – które często są tylko przykrywką dla obłudy, fałszu i zakłamania. Dzień to również gwar, hałas, agresja. Noc niesie ze sobą nadzieję na naturalność, relaks, odrobinę dzikości i autentyzmu. Nie bez powodu Wagner w „Tristanie i Izoldzie” - jednym z największych hymnów na cześć nocy - dzień określa mianem „zdradzieckiego i zazdrosnego”, wypełnionego „próżnym blaskiem” i kłamstwem. Noc za to jest wieczną przystanią dla poszukujących prawdy i miłości. Kompozytor, który odwiedził Dolny Śląsk, w Lwówku Śląskim i Wrocławiu w 1863 roku wykonał słynne preludium do tego dzieła jeszcze przed prapremierą (Lwówek Śląski był jednym z pierwszych miejsce w Europie, gdzie zagrano muzykę z „Tristana”!). W dodatku pierwsza odtwórczyni roli Izoldy debiutowała jako gwiazda opery we Wrocławiu (więcej na ten temat TUTAJ). Więcej na temat motywu nocy w muzyce związanej z Dolnym Śląskiem TUTAJ



Most Zwierzyniecki we Wrocławiu 


Fontanna Neptuna w Świdnicy 


Muzeum Porcelany w Wałbrzychu 


Szczawno-Zdrój


Hala Peronowa dworca Wrocław Główny 


kościół św. Józefa w Wałbrzychu 


Pergola we Wrocławiu 


Muzeum Narodowe we Wrocławiu 


wiadukt nad Bobrem w Bolesławcu 


kamienica pod Hermesem w Świdnicy 


ratusz w Jeleniej Górze


Most Grunwaldzki we Wrocławiu 


hala spacerowa w Kudowie-Zdroju 


Uniwersytet Wrocławski 


rynek w Legnicy 


zalew w Radkowie 


most gotycki w Kłodzku 


Zaczarowany Ogród - Park Staromiejski we Wrocławiu 


deptak w Nowej Rudzie 


Światłogród - zimowa iluminacja w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 


platforma widokowa w Radkowie 


Ogrody Światła - Zamek Książ


kładka multimedialna nad Jeziorem Bystrzyckim 


Iglica we Wrocławiu 


Zamek Książ


Dworzec Wrocław Główny 


Turystyka nocna jest popularną formą poznawania wielu ciekawych miejsc. Na taką ofertę decydują się coraz częściej rozmaite atrakcje. Na Dolnym Śląsku w stałej ofercie mają nocne zwiedzanie np. zamki (jak Książ, Czocha, Grodno). Na sezonowe nocne zwiedzanie zapraszają też twierdze (np. Srebrna Góra), pałace i zamki (np. Kliczków, Jedlinka). Coraz popularniejszą formułą są też cykliczne Noce Muzeów w maju. Na nocne zwiedzania zapraszają też atrakcje przyrodnicze: parki i ogrody. Cyklicznym wydarzeniem są też Dni i Noce Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Rozmaite biura turystyczne i przewodnicy organizują nocne spacery w górach. Oferta jest bogata i ciekawa! Samemu również można skorzystać wielu opcji. Nocne spacery po miastach są interesująca alternatywą dla osób, które nie lubią tłumów. Wyprawa w bardziej dzikie tereny wiąże się z posiadaniem odpowiedniego sprzętu i sprawdzeniem zasad zwiedzania (np. niektóre parki zakazują nocnych wypraw). 


widok na Wrocław z Mostku Pokutnic na katedrze Marii Magdaleny 


Światłogród - zimowa iluminacja w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 


Opera Wrocławska 


widok na Kotlinę Jeleniogórską z schroniska Dom Śląski 


Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa we Wrocławiu 


Nawa - wyspa Daliowa we Wrocławiu 


bazylika w Krzeszowie 


deptak w Kłodzku 


Zamek Książ 


Noc Muzeów - Zamek Bolków 


zalew w Radkowie 


kaplice grobowe w Jeleniej Górze


podcienia kamienic jeleniogórskiego rynku 


zapora w Zagórzu Śląskim 


ratusz w Kamiennej Górze 


katedra w Świdnicy 


dworzec Wałbrzych Główny 


podcienia starego ratusza w Świdnicy 

W wielu miejscach dodatkowym atutem w przypadku nocnego zwiedzania jest iluminacja. Budowle oraz mała architektura potrafią nabierać dodatkowych walorów dzięki grze kolorów oraz światła i cienia, które osiągnąć można przy użyciu odpowiedniej instalacji. Zdarza się, że organizowane są wydarzenia, podczas których architektura staje się tłem dla projekcji laserowych czy też video (mapping). Grudzień i styczeń to jedne z ciekawszych miesięcy na nocne zwiedzanie. Nie tylko z uwagi na szczególnie długie noce. Właśnie w tych miesiącach w wielu miejscach olśniewają świąteczne iluminacje. 



Polecam również:

#noc #iluminacja 

* więcej o odwiedzinach Goethego na Dolnym Śląsku i w Sudetach: TUTAJ 


symbole nocy: księżyc i gwiazdy - sztukaterie w pałacu w Bukowcu 




****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz