Translate

21 lutego 2022

Projekt Riese: Rzeczka - tragiczne i tajemnicze oblicze Sudetów (GALERIA)



Są w Sudetach i na Dolnym Śląsku miejsca tragiczne i tajemnicze. Uczące historii, wprawiające w zadumę. Dokumentujące zbrodnię i ukazujące, jak bardzo człowiek może zapomnieć o człowieczeństwie i zostać go pozbawionym. 

Jedno z miejsc martyrologii w górach. Zarazem wielka historyczna zagadka. 





"Projekt Riese (z niem. olbrzym) – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera" (wikip.edia) 

kompleks:
Walim – Rzeczka

"Trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra (niem. Spitzenberg) prowadzą do równoległych sztolni oddalonych od siebie o około 45 metrów. Między nimi są usytuowane duże hale. Długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 metrów (2500 m²; 14 000 m³). Nad ziemią zbudowano główną centralę telefoniczną, której węzeł był większy niż wrocławski czy legnicki" (wikipedia) 








administratorem obiektu i organizatorem ruchu turystycznego jest Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu

oficjalna strona:






sztolnie udostępniane są płatnie, odbywa się oprowadzanie z przewodnikiem, w trakcie zwiedzania można zapoznać się z genezą budowy kompleksu oraz historią jego realizacji poprzez niewolniczą pracę robotników przymusowych i jeńców III Rzeszy. Dostępne są multimedia oraz pokazy, które podkreślają tragiczny i tajemniczy wymiar podziemi 





lokalizacja






polecam również: 





zwiedzając podziemia tego typu, należy pamiętać, że ich powstanie było okupione krzywdą i śmiercią wielu niewinnych osób 

******

a w okolicy:




niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz