Translate

27 października 2021

Ruiny "Opactwa" w Bukowcu - mauzoleum von Redenów (GALERIA)


Jeden z najstarszych przykładów neogotyku i tzw. romantycznych ruin na Śląsku. Grobowiec z widokiem na Karkonosze...

Część krajobrazowego parku pałacowego rodu von Reden (zasłużonego dla przemysłu i kultury Śląska). Początkowo pawilon parku, następnie miejsce spoczynku właścicieli dóbr w Bukowcu. 




Bukowiec (niem. Buchwald) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy. W roku 1795 (inne źródła podają rok 1785) Bukowiec zostaje zakupiony przez Fryderyka Wilhelma hrabiego Redena*. On, a następnie po jego śmierci w roku 1815 jego żona Fryderyka Karolina z domu von Riedesel** gruntownie przebudowują pałac i park. Pod władaniem wdowy po hrabim von Redenie Bukowiec staje się znaczącym ośrodkiem kulturalnym ówczesnych Prus, posiada także status oficjalnego letniska” (za: Wikipedia)




* "Friedrich Wilhelm von Reden (ur. 23 marca 1752 w Hameln, zm. 3 lipca 1815 w Bukowcu) – niemiecki dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim, zasłużony dla rozwoju przemysłu. Z inicjatywy Redena wprowadzono na Górnym Śląsku innowacje technologiczne podpatrzone w Anglii i rozpoczęto wiele inwestycji przemysłowych, głównie w trójkącie: Tarnowskie Góry – Gliwice – Królewska Huta. Zasługą Redena było m.in. zainstalowanie pompy parowej (napędzanej maszyną parową systemu Newcomena) do odwadniania chodników w kopalni rud ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach" (za: wikipedia) 

** "Friederike Karoline von Reden (ur. 12 maja 1774 w Wolfenbüttel, zm. 14 maja 1854 w Bukowcu (niem. Buchwald), z domu Riedesel zu Eisenbach – mecenaska sztuki.  Po ślubie zamieszkała w majątku męża w Bukowcu, który przekształciła w magnacką rezydencję z pięknym parkiem. Założenie to stało się inspiracją do podobnych realizacji, również na terenie Polski, choć parki w Puławach czy Arkadii powstały wcześniej.  W 1841 doprowadziła do przewiezienia do Karpacza kościółka znad jeziora Wang" (za: wikipedia) 





Mauzoleum rodu von Redenów, tzw. Opactwo (niem. Abtei Buchwald) - sztuczna ruina, z początku XIX wieku, poświęcone 12 maja 1818, miejsce złożenia zwłok Fryderyka i Fryderyki von Reden (w 1818 roku spoczęło tam ciało hrabiego, a w 1854 roku pochowano w nim hrabinę). Architektem opactwa był Martin Friedrich Rabe.




mapa/lokalizacja: 




polecam również:


kompleks pałacowo-parkowy w Bukowcu w XIX wieku, grafika z epoki, wolne media 

 ******


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz