Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
31 października 2021
Złoto Wałbrzycha: Park Sobieskiego i Harcówka jesienią (GALERIA)
30 października 2021
Baśniowe Góry Kamienne – chwytając uroki schyłku złotej sudeckiej jesieni! – z Boguszowa do Sokołowska przez Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej oraz Masyw Stożka (GALERIA)
Nie mogłem oprzeć się – zresztą nie po raz pierwszy - pokusie zaznania pięknych krajobrazów moich ukochanych Gór Kamiennych w jesiennym wydaniu. Postanowiłem udać się w kolejną wędrówkę w poszukiwaniu cudownych plenerów. Nie zawiodłem się! Trasa licząca ponad 20 km pozwoliła mi nacieszyć się ostatnimi przebłyskami złotej jesieni. Panoramy lśniły w blasku słońca i mieniły się fantastycznymi barwami. Kolorytu dodawały rude buki, złote modrzewie, brązowe dęby, słomkowo-siwe trawy i resztki złotawych klonów. Wszystkie te barwy schyłkowej październikowej palety niezwykle komponowały się pod błękitem nieba i w kontraście z zielenią świerków. Ach, te Sudety!
Zapraszam na relację z mojej pieszej wędrówki przez wyjątkowo urokliwy zakątek Dolnego Śląska. To Góry Kamienne, część dawnej krainy wałbrzyskich Sudetów.
29 października 2021
28 października 2021
27 października 2021
Ruiny "Opactwa" w Bukowcu - mauzoleum von Redenów (GALERIA)
26 października 2021
25 października 2021
Złoty Widok w Szklarskiej Porębie - złoto sudeckiej jesieni (GALERIA)
24 października 2021
Baśniowa jesień nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim (GALERIA)
Zamek Chojnik w Sudetach i wspaniałe jesienne widoki z jego wieży (GALERIA)
22 października 2021
Lisztomania – wielki wirtuoz i Dolny Śląsk (Liszt i jego związki z Wrocławiem, Lwówkiem Śląskim, Legnicą, Głogowem czy Lubawką, Nysa, Brzeg, Krzyżanowice i inne śląskie ciekawostki)
Ferenc Liszt jest postacią wręcz kultową! Za życia wywoływał wielkie emocje, jako wirtuoz – pianista. Po śmierci stał się bohaterem nie tylko dla melomanów, ale i popkultury. Świadczyć może o tym choćby „Lisztomania” – brytyjski film z 1975 roku w reżyserii Kena Russella. Sam termin lisztomiania znany był już w połowie XIX wieku! Określano tak masową euforię, która ogarniała widownię podczas koncertów Liszta. Może to przypominać dzisiejsze sceny z występów gwiazd muzyki POP. Wielki muzyk koncertował także na Dolnym Śląsku. Tutaj odbyła się nawet prapremiera jednej z jego kompozycji. Liszt sięgał jako pieśniarz po lirykę poetów związanych z Śląskiem. Również jego uczniowie mieli związek z omawianym regionem.
Ciekawostki na temat Liszta oraz Dolnego Śląska (i nie tylko). Zapraszam!
21 października 2021
Ratusz w Wałbrzychu - niczym neogotycki zamek + ciekawy związek z... Berlinem! (GALERIA)
Sudeckie perły złotej jesieni – moja izersko-karkonoska pętla 2021 (GALERIA)
Wspaniały dzień w górach! Takie sudeckie wyprawy kocham. Przeszedłem 26 km, wchodząc na 7 punktów widokowych, zwiedzając sztolnie, wodospad i zamek (zahaczając o park narodowy), rynek „stolicy” powiatu karkonoskiego. To były cudowne godziny z pejzażami zapierającymi dech w piersiach.
Zapraszam do obejrzenia mojej relacji. GALERIA zdjęć plus opis.
19 października 2021
Pałac Albertich: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - wśród skarbów z "białego złota"! (GALERIA)
Jiráskova chata s rozhlednou na Dobrošově (GALERIA)
18 października 2021
Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie (GALERIA)
17 października 2021
15 października 2021
Panorama Racławicka - kościuszkowski zabytek we Wrocławiu (GALERIA)
Na straży zgody i harmonii – Pokojowa Nagroda Nobla i związki jej laureatów oraz nominowanych z Dolnym Śląskiem (#ciekawostki i mało znane konteksty!)
Pokój jest stanem ładu, harmonii i zgody, który pozwala ludziom na rozwój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jest to stan pożądany i upragniony, a zarazem niestety bardzo chwiejny, uzależniony od wielu czynników. Od dawna ludzkości towarzyszą naprzemienne okresy konfliktów i pokoju. Zawierane były traktaty pokojowe. W XIX wieku zaczęły się rodzić zinstytucjonalizowane ruchy pacyfistyczne, których zadaniem jest zmienianie świata - działanie na rzecz pojednania i braterstwa. Pod wrażeniem tego aktywizmu był Alfred Nobel, fundator słynnej nagrody.
Jego przyjaźń z znaną pacyfistką była genezą ustanowienia Pokojowej Narody Nobla, która przyznawana jest od 1901 roku osobom oraz organizacjom zaangażowanym w hamowanie konfliktów i pomoc humanitarną. Niektórzy laureaci i nominowani do tej prestiżowej (a zarazem często kontrowersyjnej) nagrody mieli związek z Dolnym Śląskiem!
14 października 2021
13 października 2021
12 października 2021
Z Rudnej i Chobieni do Bacha! Pastor Heermann i muzyka Jana Sebastiana – o poezji śląskiego mistrza w kompozycjach geniusza baroku na wybranych przykładach (#ciekawostki)
Rudna i Chobienia to obecnie wioski na północy Dolnego Śląska, między Lubinem, Głogowem a Rawiczem. Dawniej były to miasta, które po II wojnie światowej zdegradowano. Związany z tymi miejscowościami był niezwykły człowiek - Johann Heermann, pastor, utalentowany śląski poeta, autor hymnów, które do dziś są śpiewane w kościołach luterańskich. Twórczość Heermanna podobała się Janowi Sebastianowi Bachowi, który do słów śląskiego liryka religijnego napisał wiele pięknych utworów muzycznych!
Pieśni pastora żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku, związanego z Dolnym Śląskiem, odnaleźć można w librettach kantat i pasji Jana Sebastiana Bacha. Są to bezcenne dzieła sakralne, do dziś wykonywane przez najlepszych muzyków na całym świecie, nagrywane i podziwiane przez melomanów.
11 października 2021
Koruna - piękna góra w czeskich Górach Stołowych (GALERIA)
10 października 2021
8 października 2021
Paranormalne historie z kamiennogórskim szpitalem w tle! (leczenie nawiedzonej i polowanie na ducha w Sudetach na Dolnym Śląsku!)
Kamienna Góra to sudeckie miasto kojarzone z tkackim dziedzictwem. Interesujące są też medyczne dzieje tej miejscowości – szpital założony z fundacji przedwcześnie zmarłej hrabianki oraz sanatorium. W Kamiennej Górze w 1857 roku urodził się Bernhard Nocht, w 1933 roku nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, patron światowej sławy Instytutu Medycyny Tropikalnej w Hamburgu. Co ciekawe w prasie niemieckiej i amerykańskiej w XIX i XX wieku w odstępie równo 60 lat pojawiła się seria artykułów dotycząca medycznych i paranormalnych wydarzeń związanych z miastem i szpitalem! Jedna z historii dotyczy dziewczyny, którą miał opętać poltergeist i była w szpitalu leczona, druga relacja zawiera doniesienia o polowaniu na ducha, który szwendał się w okolicach lecznicy! Opowieści z dreszczykiem powtarzane były na łamach prasy popularnej i paranaukowej od Lipska, Berlina aż po Nowy Jork!
7 października 2021
6 października 2021
5 października 2021
3 października 2021
Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego: schody cesarskie (GALERIA)
1 października 2021
10 lat z blogiem welthellsicht! (GALERIA + podsumowanie)
10 lat to ponad 3650 dni… w tym czasie na blogu ukazało się prawie 3200 postów (w tym około 1000 artykułów na temat ciekawostek historycznych, przyrodniczych i turystycznych), a na blogowym Facebooku bez mała 1700 galerii! Dziękuję za Waszą obecność i czytanie moich postów oraz oglądanie zdjęć. Cieszę się, że moją pracę obserwuje na Facebooku 5000 użytkowników, a odsłony bloga sięgają ponad 600 000. Zapraszam na jubileuszowe podsumowanie moich podróży i relacji!
Około 300 zdjęć (kilka porcji z Dolnego Śląska i Sudetów + migawki z innych miejsc w Polsce oraz za granicą - wybór bardzo subiektywny, ograniczony i trudny!!!!) do tego kilka refleksji.