Translate

28 czerwca 2018

Stokrotka z Książa: Daisy - Wałbrzych, Szczawno-Zdrój i okolice (GALERIA + ciekawostki)

Jest bodaj najbardziej dziś znaną i promowaną arystokratką dawnego Śląska. Mnóstwo śladów po jej działalności znajdziemy w Wałbrzychu i okolicach. To Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless zwana Daisy. Zmarła w osamotnieniu w czasie wojny dzień po swoich urodzinach, 29 czerwca. Jest żywą legendą. Wciąż fascynuje i zadziwia. Niewątpliwie jest też marką turystyczną kilku miejscowości na Dolnym i Górnym Śląsku. 


Wybór miejsc związanych z jej aktywnością. Pamiątki po pobycie oraz dzieła Stokrotki, która przybyła na Śląsk z Anglii. 



obelisk na pamiątkę Daisy pod gmachem PWZS im. Angelusa Silesiusa 


portret i tablica pamiątkowa w Domu Uzdrowiskowym w Szczawnie


Zamek i ogrody 
Dla porządku: księżna Daisy urodziła się 28 czerwca 1873 roku w zamku Ruthin. Była angielską arystokratką, która dzięki małżeństwu z Hansem Heinrichem XV Hochbergiem stała się panią Pszczyny i Książa. Ich ślub odbył się w 1891 roku. Potem para sprowadziła się do potężnej i wystawnej rezydencji niezwykle majętnego rodu Hochbergów w Książu (dziś Wałbrzych).














zamek Książ - polecam też: 4 Pory Roku: Zamek Książ

Historycy zaznaczają, że nowa pani miała wpływ na wielkie zmiany jakie zaszły w otoczeniu zamczyska nad Pełcznicą. Między innymi jej zawdzięcza się otoczenie nowego domu romantycznym parkiem pełnym kwiatów. Rododendrony cieszą oczy turystów po dziś!






Dolina Różaneczników i Książański Park Krajobrazowy 

Życie na zamku Książ w czasach księżnej można podziwiać dzięki niezwykłym fotografiom z epoki. Zostały one zaprezentowana na wystawie "Książ od kuchni" Louisa Hardouina w zamku: 



wystawa w Zamku Książ 

Tropikalny prezent 
Niedaleko zamku położona jest słynna Palmiarnia. Był to prezent  księżnej od męża. Powstała w latach 1908- 1911. Składa się z ogrodu, parku oraz budynków szklarniowych. Największy z nich, pod kilkunastometrową kopułą ze stali i szkła, mieści palmy. Wewnątrz są też jaskinie i kaskady zbudowane z wulkanicznych skał z Włoch. Całość wygląda bajecznie o każdej porze roku. 









wałbrzyska palmiarnia 


Hotel w uzdrowisku 
Z księżną wiąże się też wspaniały budynek szczawieńskiego uzdrowiska. Dawny Grand Hotel powstał właśnie z inicjatywy Hochbergów. Księżna zajmowała się osobiście projektowaniem koncepcji wyposażenia i dekoracji potężnego obiektu. Do dziś zachwyca on historycznym wnętrzem. Nie brakuje tam akcentów przypominających o tym, komu to miejsce zawdzięcza swój charakter.























Odpoczynek i rekreacja 
Księżna słynęła nie tylko z tego, że była aktywną społeczniczką, pamiętnikarką i niezwykłą pięknością. Zapisała się także jako pomysłodawczyni wniesienia wielu obiektów, które służyły odpoczynkowi i rekreacji. Niestety niektóre z nich nie zachowały się do dziś lub są w ruinie. Po pierwsze w Parku Książańskim w drodze na zamek Cisy założone zostały jeziorka oraz romantyczny domek leśny Ma Fantaisie, czyli Moja Fantazja. Dziś zostały po nim jedynie wspomnienia i stare fotografie.



Innym przykładem jest przekształcenie dawnych zabudowań kopalnianych przy wyrobisku, które dziś nazywa się Jeziorkiem Daisy w rezerwacie na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego.





Jeziorko Zielone (Daisy-See)




więcej zdjęć z tego miejsca: TUTAJ 


Ponadto Hochbergowie w Szczawnie bawili się z elitą na unikatowym polu golfowym. Tuż obok niego stoi domek nazywany dziś Słoneczną Polaną. Są tam również zlokalizowane pamiątki po Daisy.


Niedaleko stąd do Paku Zdrojowego, gdzie można odpocząć przy wiekowych rododendronach.







rododendrony w parku w Szczawnie, galeria TUTAJ 

Za obiekt związany z Daisy uważa się też pałacyk myśliwski na zboczach Waligóry w Górach Suchych. Ten budynek niestety również nie dotrwał do naszych czasów.


ruiny zabudowań gospodarczych w pobliżu dawnego pałacyku na Waligórze 


Aktywna działaczka 
Księżna była bardzo społeczną osobą. Działała na rzecz poprawy sytuacji mieszkańców regionu. Inicjowała rozmaite formy pomocy. Jednym z jej pomysłów było promowanie koronek sudeckich.


plansza z wystawy w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Piękna Daisy była nawet sanitariuszką w czasie wojny. Nie bała się używać swoich wpływów i wdzięku do wysiłków dyplomatycznych na rzecz pokoju w Europie. Jej życie nie było wcale szczęśliwe. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Borykała się z kłopotami finansowymi. Niestety żyła też w czasach dwóch wielkich konfliktów zbrojnych, które toczyły się między jej dwoma domami – Anglią i Niemcami. Jej sytuacja podczas II wojny była tym gorsza, że dwaj synowie Daisy i księcia con Pless walczyli przeciwko Hitlerowi po stronie Angielskiej i Polskiej. Schorowana księżna zmarła niemal zupełnie osamotniona 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu. Ostatnie chwile spędziła w willi niedaleko zamku Czettritzów. Została pochowana w mauzoleum Hochbergów w parku książańskim.





Jednak jej ciało zostało następnie przeniesione i ostatecznie nie wiadomo, gdzie spoczęły jej szczątki doczesne. Nie istnieje jej grób, ale są niezwykłe historie, pamiątki oraz fundacja jej imienia.





Willa Daisy obok Zamku Czettritzów w Wałbrzychu


*****


Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 



Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :)

Znalazłeś/aś błąd, chcesz o coś zapytać? - wyślij komentarz lub wiadomość. 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.


Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz